Artystyczny dar serca dla Hospicjum


Znana i ceniona częstochowska malarka Elżbieta Ledecka przekazała 10 swoich obrazów dla Częstochowskiego Hospicjum. Zawisną one w nowym budynku Hospicjum przy ul. Kopernika w Częstochowie.

 

Uroczyste przekazanie prac odbyło się 12 czerwca 2023 roku w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie, podczas wernisażu „Indie i Nepal w pięciu elementach”. Było to drugie artystyczne spotkanie w galerii ZPAP, cykl letnich wystaw zainaugurowała prezentacja twórczyni z Tarnopola – Marii Gostylli-Pachuckiej.

Przekazane dzieła Elżbiety Ledeckiej inspirowane są podróżą do Indii i Nepalu. Już tytuły obrazów: „Świt nad Gangesem”, „Uwalnianie dusz – Varanasi”, „Perła w Koronie Indii”, „Łza na policzku czasu”, „Latające dywany”, „Tajemnica”, „Zapalanie szczytów”, „Świt nad Himalajami”, „Bhaktapur i Sandhu”, „Schody do nieba” – zapowiadają niezwykłą podróż po krainie Hindusów. Prace są namalowane w optymistycznym duchu, ciepłymi kolorami i wzbudzają dobre emocje. Uspokajają i działają kojąco. – Na wstawę wybrałam 10 obrazów z ponad 20 namalowanych na temat Indii i Nepalu, które zwiedziłam w 2011 roku. Ten kraj zauroczył mnie swoją odmiennością kulturową oraz filozofią, której istotą jest pięć elementów: powietrze, ogień, ziemia, woda, drzewo. Pobyt w Indiach wzbudził we mnie moc uczuć, ale też był ogromną chwilą refleksji. Wówczas zrodził się pomysł stworzenia cyklu na temat Indii i Nepalu i tak powstała wystawa malarstwa, rysunku, fotografii, poezji i filmu „Indie i Nepal w pięciu elementach”, którą prezentowaliśmy w kraju i za granicą. Była pokazana w: Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Muzeum w Limanowej, Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku, Galerii ZPAP w Opolu, Galerii Myślenickiego Domu Kultury i częściowo w USA, w Galerii Artystów na Chelsea w Nowym Jorku – mówi Elżbieta Ledecka.

Podczas wernisażu prezes ZPAP Okręg Częstochowa Krzysztof Malewicz uhonorował Elżbietę Ledecką statuetką „Bene Meritus”.

Elżbieta Ledecka od momentu ukończenia studiów w 1974 roku namalowała 1729 obrazów. Jest absolwentką PWSSP we Wrocławiu. Po studiach wróciła do Częstochowy, gdzie oprócz działalności artystycznej pracuje na rzecz społeczności lokalnej. Przez 20 lat uczyła w II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta, organizowała plenery malarskie, współpracując ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie.

URSZULA GIŻYŃSKA

Fot. UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *