Poezja i taniec


W Muzeum Haliny Poświatowskiej tradycją stają się spotkania z literaturą i muzyką, organizowane przez Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie.

Piąte, majowe, spotkanie wypełniła opowieść profesor Akademii im. Jana Długosza Elżbiety Hurnik na temat poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Profesor interpretowała wiersze poetki z tomiku „Dancing”, przytoczyła wypowiedzi, wyrażające jej stosunek do świata i ludzi. – Twórczość Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej mówi o miłości, bliskości i zagrożeniach. Jest refleksyjna, podszyta nerwem bólu, tragizmu, niepokoju. Wyraża filozofię poetki, jej stosunek do świata i ludzi. Pawlikowska miała dar wnikliwej obserwacji życia. Niezwykle trafnymi sentencjami wyrażała emocje i własne spostrzeżenia. Ileż prawdy jest chociażby w myśli: „szczęście może nas spotkać przypadkowo” – mówiła podczas prezentacji Elżbieta Hurnik.
Wieczór wzbogacił mini koncert studentów Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza – Marcina Skaby (skrzypce) i Daniela Zyzika (gitara). Ich muzyczne aranżacje, były tematycznie związane z prezentowanymi wierszami. Popłynęły wirujące nuty jazzu, ekspresyjnego tanga, sentymentalnego walczyka. – Zetknięcie z refleksyjnymi, ale niezwykle prawdziwymi tekstami Jasnorzewskiej dało nam wiele nowych inspiracji. To było ciekawe doświadczenie. Po raz pierwszy graliśmy w muzeum i do poezji – mówi Daniel Zyzik.
Profesor Hurnik jest wielką miłośniczką poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Napisała pracę doktorską na temat twórczości poetki oraz książkę biograficzną. – Pawlikowska potrafiła uczucia, jak miłość i do mężczyzny i do świata, zamknąć w piękny kształt liryczny. Dobrze się stało, że wieczór poetycki odbył się w Muzeum, domu Haliny Poświatowskiej. Obie poetki są rewelatorkami kobiecości w poezji, obie wyznawały „religię miłości” – komentuje Elżbieta Hurnik. – To było jedno z najpiękniejszych i poruszających spotkań – podsumował, zwięźle i treściwie, Artur Żywiołek, członek Towarzystwa.
Kolejne odbędzie się w lipcu z prof. Elżbietą Cichlą-Czarniawską.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza powstało w 1880 roku. Częstochowski oddział jest jednym z najstarszych w Polsce – założono go w 1956 roku. Przetrwał trudny czas transformacji, w przeciwieństwie do wielu innych miast. Organizacji od półtora oku przewodniczy dr Elżbieta Wróbel, wykładowca literatury na AJD. Wcześniej funkcję tę pełniki Krzysztof Czajkowski i dr Beata Kubica-Czekaj. Aktualnie Towarzystwo skupia 20 członków. Zajmuje się promowaniem literatury, w tym najnowszych wydawnictw, organizowaniem spotkań literackich, sesji naukowych, na które zapraszani są profesorowie z renomowanych uczelni w kraju. Byli już u nas Marian Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego i Stanisław Jaworski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W działalność Towarzystwa włączają się studenci AJD (z własnej inicjatywy zorganizowali spotkanie poświęcone Zbigniewowi Herbetowi) oraz szkoły muzycznej.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *