Znaczek pocztowy z okazji 100. rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską


Znaczek pocztowy z okazji 100. rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską wspólnie wyemitowały Polska Poczta wraz z Pocztą Watykańską. Zaprezentowano go 29 marca w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. W uroczystości wziął udział m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński oraz biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Znaczek zaprojektowany przez Stefano Morri przedstawia papieża Benedykta XV, za którego pontyfikatu zostały przywrócone stosunki dyplomatyczne, i marszałka Józefa Piłsudskiego, uważanego za największego architekta odzyskania niepodległości Polski po I wojnie światowej. Dziś został wprowadzony do obiegu w nakładzie 240 tys. sztuk, jego nominał to 5 zł. Podczas uroczystości w nuncjaturze został uroczyście odsłonięty oraz podstemplowany.

– Dziś realizuje się moje pragnienie, aby doszło do wspólnej polsko-watykańskiej emisji znaczka z okazji stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a odrodzoną Polską – powiedział abp Salvatore Pennachio. Nuncjusz apostolski w Polsce dodał, że związki Stolicy Apostolskiej i Polski konsolidowały się przez sto lat, nawet jeśli w sensie formalno-prawnym były zawieszone przez okres Polski Ludowej. Polska została zawsze wierna – semper fidelis – podkreślił watykański dyplomata.

Mauro Olivieri przypomniał, że Watykańskie Biuro Filatelistyczne, którym kieruje, często współpracowało z Polską przy emisjach filatelistycznych m.in. znaczka w srebrze wyemitowanego w 2003 r. z okazji 25. rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II oraz jego podróży do Polski czy beatyfikacji i kanonizacji. Ostatnio wspólnie wydano folder z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Krakowie. – Jakość produktów filatelistycznych wykonywanych za każdym razem jest owocem i jednocześnie odzwierciedleniem nie tylko profesjonalizmu Poczty Polskiej, ale przede wszystkim ducha inicjatywy i współpracy, których nigdy nie brakowało – podkreślił.

Prezes zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zwrócił uwagę, że wprowadzony dziś do obiegu znaczek honoruje stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych i ma znaczenie symboliczne i emocjonalne, szczególnie w Polsce. To nasze wspólne dzieło z Pocztą Watykańską – zaznaczył dziękując nuncjuszowi apostolskiemu.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, ponownie nawiązano stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Polską w dniu 30 marca 1919 r. Podczas II wojny światowej Stolica Apostolska utrzymywała stosunki dyplomatyczne z rządem polskim na uchodźstwie do 1961 r. W 1989 r. zostały one wznowione wraz z mianowaniem abp. Józefa Kowalczyka na nuncjusza w Polsce.

r, https://episkopat.pl/

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *