Promocyjna wizytówka


30 LAT GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W MYKANOWIE

Przez trzy dekady sukcesów i ważnych dokonań Ośrodek uzbierał sporo, ale jak podkreśla Krzysztof Polewski nie byłoby ich, gdyby nie społeczność gminna, kadra i życzliwość władzy samorządowej.

– Najważniejsi są ludzie, bo oni tworzyli nasz GOK. Ja tylko podpowiadam, sukcesy to zasługa całego środowiska, które ma wysokie potrzeby kulturalne – mówi Krzysztof Polewski, zarządzający placówką od początku jej istnienia.
30 lat GOK w Mykanowie minęło 1 grudnia 2009 roku. Obchody jubileuszu zainaugurowano 8 stycznia br. podczas tradycyjnego spotkania noworocznego. Salę widowiskową GOK-u wypełnili goście, wśród których obecni byli m.in. I wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, reprezentujący posła PiS Szymona Giżyńskiego Piotr Baum, przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego Karol Ostalski, zastępca komendanta KM PSP Jarosław Piotrowski, komendant Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Częstochowie Ireneusz Skubis, komendant WKU Krzysztof Tarapacz, prezes Częstochowskich Wodociągów Andrzej Babczyński. Nie zawiedli też szefowie GOK-ów z powiatu częstochowskiego. Licznej reprezentacji ludzi kultury przewodziła z dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Anna Operacz. Życzenia przekazali dyrektorzy GOK-ów – Mariola Matysek z Olsztyna, Andrzej Kała i Elżbieta Kała z Wręczycy Wielkiej, Lilla Deska Dąbrowy Zielonej.
– Współpracujemy ze sobą od wielu lat, podpowiadamy sobie nawzajem przy różnych projektach. Podziwiamy innowacyjność i energię Krzysztofa Polewskiego. Pod jego zarządem Ośrodek rozwija się dynamicznie – mówią Elżbieta Kała i Lilla Deska.
GOK w Mykanowie przechodził kilka etapów rozwoju. Aktualnie dyrekcja skupia się na tworzeniu Ośrodka o charakterze animacyjno-partycypacyjnym, w którym niczym w soczewce skupiać będą wszystkie potrzeby mieszkańców. Dzięki fachowej kadrze oraz przychylności władz gminnych wiele z nich udaje się realizować z powodzeniem. – Wójt i Rada Gminy zawsze są życzliwie nastawieni do naszych propozycji. Wspierają nas, współuczestniczą i pilnują – mówi dyrektor Polewski, który słynie z wielkiej energii. W codziennej pracy pomaga mu dziewięcioosobowy zespół i drugie tyle współpracujących instruktorów i stażystów. Pod ich pieczą kulturalnie rozwija się około czterysta osób.
Przy GOK działają dwa, znane w całej Polsce zespoły – taneczny „Zorba” (trener Marcin Kiszteliński) oraz jeszcze bardziej sławna Młodzieżowa Orkiestra Dęta (w tym roku będzie obchodzić 100-lecie), która od wielu lat, pod wodzą Krzysztofa Witczaka, przynosi chlubę gminie. Ale dla dyrektora Poleskiego ważne są wszystkie inicjatywy. Jego ulubionymi są Ogólnopolskie Biennale Malarstwa Ściennego, Rzeźby i … oraz Wojewódzki Konkurs Ortograficzny.
Dyrektor jest też otwarty na wszelkie innowacje. – Naszym największym dokonaniem jest próba wyjścia Ośrodka z murów do ludzi i aktywizowanie ich. Pracujemy w oparciu o metodę CAL, opracowaną przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej. Dzisiaj patrzymy nieco inaczej na społeczność. Widzimy nie tylko jej potrzeby kulturalne, ale i społeczno-obywatelskie – mówi.
Nie da się ukryć, że tempo rozkwitu Ośrodka wymaga lepszych warunków lokalowych. Wójt gminy Mykanów Krzysztof Smela i radni podjęli niemałe wyzwanie. Powstała już wizualizacja nowego budynku – wygląda imponująco. Koszt jego budowy zaplanowano na 10,5 miliona złotych. – W tym roku, mam nadzieję, ogłosimy już przetarg. W 2011 roku rozpoczniemy prace, całość chcemy zakończyć w 2013. Staniemy na głowie i zrealizujemy plan. Ośrodek jest wspaniałą promocyjną wizytówką gminy. Bez niego stracilibyśmy 30 procent na atrakcyjności – wyznaje wójt Smela. Gmina pomaga też instytucji w codziennym bycie, 70 procent jej budżetu pochodzi z funduszy gminnych. – Resztę GOK wypracowuje samodzielnie. Pracują tu wspaniali ludzie. Wszystkich cechuje otwartość na nowości, chęć rywalizacji z najlepszymi w kraju i potrzeba chłonięcia wiedzy – dodaje wójt.
Podczas uroczystości gościom zaserwowano namiastkę talentów mykanowskich. Pokaz tańca towarzyskiego wykonali wychowankowie Klubu „Zorba”, na ludowo zaprezentowała się kapela „Rybnianie” i chór KGW „Borowianki.
Wręczono również odznaczenia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Częstochowie z okazji 10-lecia. Z rąk komendanta Ireneusza Skubisa honory odebrali: Jacek Staniewski, zastępca wójta gminy Mykanów, Wiesław ciura, naczelnik OSP Lubojna i Czesław Kubica, prezes OSP Radostków. Z kolei wójt Smela wręczył dyplom i puchar wicemistrzowi Polski w przeciąganiu liny Ludowych Zespołów Sportowych Arturowi Rybańcowi.

Cykl obchodów 30-lecia
26 stycznia i 9 lutego – dni otwarte w GOK
12 marca – wystawa 30 lat GOK w fotografii, na plakacie i w biuletynie gminnym BIM
11 kwietnia i 15 maja – prezentacja spektaklu muzycznego „30 lat minęło…”, przygotowanego przez wszystkie zespoły funkcjonujące w GOK
13 czerwca – uroczyste zakończenie obchodów

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *