W Miejskim Przedszkolu nr 29 czytano dzieciom o kosmosie w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom”


W środę 23 listopada w Miejskim Przedszkolu nr 29 w Częstochowie odbyło się przedsięwzięcie edukacyjno-informacyjne w ramach ogólnopolskiej akcji “Cała Polska czyta dzieciom”. W wydarzeniu udział wzięło Centrum Edukacji “Kosmos” wraz ze swoją maskotką – Kosmo.

Więcej o przedsięwzięciu mówi Ewa Grygiel, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie.

– We współpracy z firmą Kosmos zorganizowaliśmy przedsięwzięcie edukacyjno-informacyjne w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom”. W ramach spotkania postanowiliśmy sprawić dzieciom “kosmiczną” niespodziankę. Zaprosiliśmy “nieziemskiego” przybysza o imieniu Kosmo, który wspólnie z właścicielem firmy, panem Karolem Tomczykiem, czytał historyjkę o jednej z ulubionych bohaterek dzieci, Kici Koci, która tym razem wybrała się w kosmos. Tak, jak zazwyczaj przy tego typu akcjach, po skończonym czytaniu dzieci odpowiadały na pytania, uprzednio słuchając z niezwykłym skupieniem i uwagą – opowiada z entuzjazmem dyrektor Ewa Grygiel. – Akcja “Cała Polska czyta dzieciom” jest w naszym przedszkolu realizowana już od wielu lat. Do włączenia się do niej zapraszamy różne osoby, ponadto łączymy ją z własnym programem, opracowanym na potrzeby właśnie tej placówki, tj. “Kiedy dorosnę będę… – przedszkolak poznaje zawody”, do którego z kolei zapraszamy ludzi, wykonujących różne zawody, np. strażak, policjant, aktor czy sportowiec. Z uwagi na to, że firma Kosmos od wielu lat świadczy dla nas usługi z zakresu zajęć dodatkowych – sportowych, tanecznych, programowania komputerowego, robotyki itp. – podjęliśmy również współpracę właśnie pod kątem akcji ogólnopolskiej, a jednocześnie tego, by przedstawiać dzieciom treści inne, niż te, z którymi mają do czynienia na co dzień – mówi dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 29 w Częstochowie.

Karol Tomczyk, właściciel Centrum Edukacyjnego “Kosmos”, podkreśla, że dla przedstawicieli firmy – w tym samej maskotki Kosmo – było to niecodzienne wydarzenie, które pozytywnie ich zaskoczyło.

– Zostaliśmy zaproszeni przez panią dyrektor do akcji pt. “Cała Polska czyta dzieciom”, w której, oczywiście, z chęcią wzięliśmy udział, zresztą wraz z naszą maskotką – Kosmo, chętnie odwiedzającym przedszkola i dzieci – mówi Karol Tomczyk. – Sama akcja jest o tyle szczytna, że przybliża dzieciom książki i czytanie, a także zachęca do tego, by zamienić na nie tablet czy komórkę, które, w przeciwieństwie do książek, mogą być zgubne dla osób w tym wieku. Braliśmy w niej udział po raz pierwszy, niemniej jesteśmy zaskoczeni, że można ją zorganizować na tak wysokim poziomie i może ona sprawiać dzieciom tak wielką frajdę, dlatego z całą pewnością będziemy się w nią włączać w kolejnych latach – podsumowuje właściciel Centrum Edukacyjnego “Kosmos”.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowano m.in. zajęcia sportowe, taneczne i artystyczne, powiązane tematycznie z kosmosem. Przedszkolaki zostały potem nagrodzone przez maskotkę Kosmo specjalnymi gadżetami. Następnie miało miejsce rozdanie i wspólne kolorowanie “nieziemskich” kolorowanek. Na zakończenie spotkania wręczono podziękowania za “kosmicznie” spędzony czas i wykonano wspólne zdjęcia, a Kosmo obdarzył dzieci Kosmicznymi Odznakami Ziemskiego Przyjaciela.
“Cała Polska czyta dzieciom” to kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 roku przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez nadawanie spotów reklamowych w mediach i inne działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności jest mądrym sposobem spędzania z nim czasu i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
fot.: Natalia Wilk
MS
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *