W tym tygodniu na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze: trwa 40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu 12-13 II, Środa Popielcowa 14 II, Apel Jasnogórski zainauguruje Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi Wykorzystaniem Seksualnym 15 II, przybędą pielgrzymki: Wiernych Tradycji Łacińskiej 16-17 II, Maturzystów Diecezji Gliwickiej 16 II i Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z Częstochowy 17 II. Odbędą się także Rekolekcje Bożogrobców 16-18 II.

 

 

40-godzinne nabożeństwo

Na Jasnej Górze trwa 40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu. To tradycyjna modlitwa wynagradzająca za grzechy przygotowująca do Wielkiego Postu, a w tym roku także błagalna o zaprzestanie wojny w Ziemi Świętej i na Ukrainie. Uczestniczą w nim grupy działające i posługujące na Jasnej Górze. Wśród nich: Sodalicja Mariańska, Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne, a także zakony, zgromadzenia, wierni z Częstochowy i specjalnie przyjeżdżający tutaj w tych dniach pielgrzymi. Dziś i jutro Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bazylice od godz. 5.00 do godz. 21.00.

Środa Popielcowa
14 lutego w Kościele przeżywać będziemy Środę Popielcową, która jest „bramą” Wielkiego Postu. Potocznie nazywana Popielcem, bo pochylamy głowy, by były posypane popiołem. Tym wyznaniem naszej grzeszności rozpoczynamy 40-dniowy okres przygotowania do najważniejszej dla chrześcijan uroczystości – Zmartwychwstania Pańskiego. Na Jasnej Górze obrzęd posypania głów popiołem będzie podczas każdej Mszy św., tego dnia Droga Krzyżowa zostanie odprawiona w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.00. Natomiast przez cały Wielki Post nabożeństwo odbywać się będzie w piątki o godz. 17.45 w Kaplicy Matki Bożej i o godz. 20.00 w Kaplicy św. Józefa na Halach. W Gorzkich Żalach z kazaniem pasyjnym uczestniczyć będzie można w niedziele o godz. 16.15 w Bazylice.

Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi Wykorzystaniem Seksualnym

Apel Jasnogórski w czwartek, 15 lutego, zainauguruje obchody Dnia Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Poprowadzi go ks. Adam Nita, duszpasterz do pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym z diec. tarnowskiej. Ten dzień obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka. Praca diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy i sióstr towarzyszących skrzywdzonym, świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych to konkretna pomoc, jakiej Kościół udziela osobom skrzywdzonym.

Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej
W piątek, 16 lutego na Jasnej Górze rozpocznie się Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej. Msza św. sprawowana będzie o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. W programie m.in. Droga Krzyżowa, Nieszpory, Apel Jasnogórski, konferencje duchowe i spotkanie formacyjne. Zakończy się w sobotę Aktem Zawierzenia Mate Bożej o godz. 15.00. Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę – „Tradiclaromontana” to wydarzenie skupiające ludzi, których duchowość oparta jest o liturgię celebrowaną w tradycyjnej formie Rytu Rzymskiego (tzw. Msza Św. Trydencka). Należą do niej wierni ze wszystkich duszpasterstw i wspólnot Tradycji Łacińskiej, działających pod opieką ordynariuszy poszczególnych diecezji.

Rekolekcje Bożogrobców
Na Jasnej Górze odbędą się trzydniowe rekolekcje dla członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Bożogrobcy, jak często są nazywani członkowie tej wspólnoty, spotkanie rozpoczną w piątek, 16 lutego Mszą św. o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Rekolekcje zakończy Eucharystia w niedzielę o godz. 9.30. Zakon powstał w 1099 r. w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. W Polsce Bożogrobcy są od 1162 r. sprowadził ich z Ziemi Świętej do Miechowa małopolski wielmoży Jaksa. Powstał tam klasztor i bazylika pw. Bożego Grobu.

W naszym kraju Zakon odrodził się w 1995 r. Kawalerowie i damy Zakonu służą Stolicy Apostolskiej, pomagają chrześcijanom w Jerozolimie, chronią miejsca święte i opiekują się nimi.

Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z Częstochowy

Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z Częstochowy przybędą do sanktuarium w sobotę, 17 lutego. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Organizacja skupia lekarzy akceptujących naukę Kościoła, a w szczególności – o godności i nienaruszalności życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Stowarzyszenie zostało założone 11 lutego 1994 r. na Jasnej Górze, dlatego lekarze regionu częstochowskiego spotykają się tu co roku, by Matce Bożej zawierzyć swoje powołanie i pracę.

Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Gliwickiej
Pierwsza w tym roku kalendarzowym grupa maturzystów diecezjalnych przyjedzie na Jasną Górę. W piątek, 16 lutego, w sanktuarium modlić się będą młodzi z diec. gliwickiej. O godz. 11.00 w Sali Papieskiej uczniowie wysłuchają konferencji pt. „Co jeśli ominie mnie ważna wiadomość?”, a o godz. 12.00 zjednoczą się na Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczyć będzie bp diec. gliwickiej Sławomir Oder. Pielgrzymkę zakończy Droga Krzyżowa w Bazylice.

 

Maria Bareła – Gawenda @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *