XXI Konkurs Dendrologiczny „Znam drzewa i krzewy” im. prof. Janusza Hereźniaka / Drzewo – dar dla człowieka


Jak co roku konkurs dendrologiczny był wydarzeniem, który przyciągnął wielu młodych miłośników drzew. Po zmaganiach z wiedzy na temat dendrologii, 20 czerwca br. nagrodzono najlepszych.

 

Konkurs organizowany jest przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie, IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Częstochowie oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Przygotowania uczestników obejmowały trzy wykłady online oraz jedne zajęcia warsztatowe stacjonarne prowadzone przez panią dr Barbarę Majchrzak, adiunkt w Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Konkurs odbył się 30 maja w auli Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, al. Armii Krajowej 13/15. Przebiegał w dwóch etapach. W części teoretycznej (testowej) wymagane były podstawowe wiadomości z zakresu morfologii drzew i krzewów, ponadto uczestnicy mogli wykazać się znajomością systematyki, ekologii, rozmieszczenia geograficznego, ochrony gatunkowej oraz zastosowania w praktyce roślin drzewiastych. W części praktycznej, która ze względu na niesprzyjającą pogodę, odbyła się w budynku Uniwersytetu, zadaniem uczestników było rozpoznawanie taksonomiczne okazów drzew i krzewów. W konkursie brało udział 26 uczestników z 7 szkół. Nad całością uroczystości wręczenia nagród czuwała nauczycielka biologii Renata Stencel. W rywalizacji zespołowej pierwsze miejsce zdobyło IX LO.

W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy: Katarzyna Śliwińska, Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta i dr Tomasz Łuczyński, Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta; przedstawiciele LOP: Beata Pusz, Prezes Zarządu Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Częstochowie i Jerzy Suchy, członek Zarządu Głównego LOP oraz Wiceprezes Zarządu Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Częstochowie. Wśród zaproszonych osób była także dr Barbara Majchrzak, opiekunka merytoryczna konkursu oraz przedstawicielka współorganizatora Konkursu Dendrologicznego z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, która poprowadziła wykład „Rekordziści wśród polskich drzew”. Gospodarzy wydarzenia reprezentowała dr Agnieszka Owczarek, Wicedyrektor IX LO im. C.K. Norwida.

 

 

 

 

Wyniki indywidualne konkursu:

I miejsce:

Natalia Gruszczyńska

IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie

 

II miejsce:

Julia Bieda

IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie

Julia Pawlukiewicz

IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie

 

III miejsce:

Zuzanna Butkowska

Szkoła Podstawowa nr 36 im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie

Milena Kocjan

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie

 

Specjalne wyróżnienie za najlepszy wynik w najmłodszej grupie wiekowej:

Maja Osuchowska

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku

 

 

AS

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *