Wernisaż wystawy Jacka Łydżby


 Ponad 120 osób przybyło 20 maja 2023 roku do Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego na wernisaż wystawy „Panny świetliste” uznanego w kraju i za granicą malarza – Jacka Łydżby.

 Kuratorem wystawy jest dr Katarzyna Sucharkiewicz, kierownik Działu Sztuki Muzeum Częstochowskiego. Tytuł ekspozycji odnosi się do gipsowych figurek Matki Boskiej oraz cyklu obrazów olejnych namalowanych w latach 2015–2023, którego tematem są święte kobiety: Maryja, Męczennice, Święte i Błogosławione Kościoła Katolickiego, Mistyczki, a także Anielice. Tematyka sakralna ma doniosłe miejsce w twórczości artysty. Bardzo budujące było zobaczyć rodziny przybyłe z dziećmi, ponieważ obcowanie ze sztuką na wysokim poziomie pomoże im ukształtować gust estetyczny.

Słowo powitania wygłosiła dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek, umiejętnie wplatając swoje poczucie humoru, zacytowała kilka sentencji ze strony internetowej artysty, który stwierdził m. in.:

„Sztukę mam w genach, po ojcu – rzeźbiarzu. Dlatego tworzę bez wysiłku a natchnienie mi nie przeszkadza”;

„Maluję anioły, balony, samoloty, które należą do żywiołu powietrza, a ten jest mi najbliższy” ;

„Anioł jest moim ulubionym bohaterem, ponieważ jest bytem idealnym, jest wszędzie i może latać”;

„W malarstwie ważny jest kolor. Mieszam farby tak, żeby żółty był bardziej żółty, a niebieski prawdziwie niebieski”;

„Kolor powoduje, że obraz zyskuje dźwięk. Dlatego kiedy przybywa w nowe miejsce, jak żywa postać, musi zająć należyte, centralne miejsce”;

Następnie zabrała głos kurator wystawy Katarzyna Sucharkiewicz, która odnosząc się do gipsowych figurek Matki Boskiej, niejako „odświeżonych” przez artystę, przypomniała, że jest to wzór opracowany przez działającą w latach 1945-53 częstochowską Fabrykę Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, której poświęcona była zeszłoroczna wystawa w Muzeum. Przechodząc do malarstwa artysty poleciła zgromadzonym zwrócić uwagę w prezentowanych pracach artysty na czysto malarskie ich aspekty, kolorystykę, ale i linie, kontur, kreskę, które w jego twórczości są ważnym środkiem wyrazu. Czasem kreska jest wyraźna, a nawet dominująca, momentami rozmyta, skryta pod warstwami farby, zanika w materii czysto malarskiej.

Sam artysta zabierając głos na temat inspiracji powiedział: „Częstochowa mnie inspiruje. Jest to dla mnie miasto cudowne, przepiękne, magiczne. Nie urodziłem się w Częstochowie, ale mieszkam tutaj od dziecka i ta Częstochowa fascynowała mnie cały czas. Od Jasnej Góry, od obrazu Matki Boskiej poprzez stragany z pistoletami na kapiszony, ale też i te wszystkie dewocjonalia, które się tutaj znajdowały.”

Zaprezentowano 8 figurek gipsowych Matki Boskiej według wzoru tzw. „Niepokalanki” oraz 24 prace malarskie, z których gros wykonanych zostało w roku bieżącym, zatem poza najbliższymi artyście osobami szeroka publiczność ich nie oglądała. Można by żartobliwie powiedzieć, iż są one „świeżo malowane”, farba jeszcze nie przeschła. Obrazy świętych kobiet mają charakter portretowy, „Bohaterki” nie mają aureoli, to odróżnia malarstwo Jacka Łydżby od „kościelnego”. Niektórym postaciom poświęcił kilka prac, jak na przykład znanej osobom zainteresowanym zdrowym żywieniem i zdrowym trybem życia Świętej Hildegardzie z Bingen – 5 prac, czy też Świętej Agacie – 2 „portrety”. Ponadto uświetnionymi postaciami są: niedawno beatyfikowana Wanda Malczewska, Św. Agnieszka, Św. Elżbieta, Św. Teresa, a także Święta bez Imienia i inne. Jacek Łydżba lubi momentami przytoczyć na płótnie czy na powierzchni gipsowej figurki ważny cytat dotyczący danej Świętej.

Pani Dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek w bezpośredniej rozmowie podkreśliła, ze ten udany wernisaż w dużej mierze jest zasługą zaangażowania pracowników Muzeum. Ze strony pracowników natomiast usłyszeć się dało głos, że „Kasia ma  świetne pomysły na wystawy, które trafiają w oczekiwania odwiedzających”. Pani Dyrektor wyraziła też radość z przyznania dofinansowania dla 5 projektów wystawienniczych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednocześnie mając świadomość, jak wielkim wyzwaniem będzie temu sprostać. W Ministerstwie w sposób pracowity nasz region reprezentuje częstochowianin, Wiceminister Szymon Giżyński.

Całości wernisażu dopełnił wykwintny poczęstunek. Wystawą „Panny świetliste” zachwycać się można aż do końca sierpnia br.

Jacek Łydżba urodził się w 1966 we Włoszczowie, od lat mieszka i pracuje w Częstochowie, jest absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swój dyplom z malarstwa i plakatu z wyróżnieniem otrzymał w 1994 w pracowni plakatu profesora Macieja Urbańca. Wcześniej skończył wychowanie plastyczne na częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej po studiach w latach 1985-89. Wykładał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w pracowni projektowania graficznego. Kierował także Instytutem Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i pełnił funkcję prezesa w Regionalnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Na stałe współpracuje z Galerią Art w Warszawie. Jest żonaty i ma 2 córki. Żona ma na imię Elżbieta a córki Karolina i Kaja. W swojej twórczości nie unika, a nawet gustuje w tematyce rzadko przez innych  artystów podejmowanej jak np. lotnictwo czy samochody. Żona pracuje w Urzędzie Miasta Częstochowy i jest pełnomocnikiem Prezydenta  Miasta ds. Estetyki Miasta.

Maciej Świerzy

fot główne:  od lewej dr Katarzyna Sucharkiewicz, dyr. Katarzyna Ozimek, Jacek Łydżba

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *