30 LAT Z DŁUTEM W RĘCE


Z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej Szymona Wypycha w Miejskiej Galerii Sztuki do końca grudnia można oglądać wystawę Rzeźby plenerowe i inne.

30 LAT Z DŁUTEM W RĘCE
Z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej Szymona Wypycha w Miejskiej Galerii Sztuki do końca grudnia można oglądać wystawę Rzeźby plenerowe i inne.

Zaraz po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w 1979 roku Szymon Wypych został członkiem ZPAP, od 1983 roku należy do Związku Artystów Rzeźbiarzy i Stowarzyszenia Środowisk Twórczych (obecnie jest jego prezesem), ponadto jest rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki (ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie rzeźby), inicjatorem i organizatorem ogólnopolskich i wojewódzkich plenerów plastycznych dla metodyków i nauczycieli plastyki oraz członków SŚT. Szymon Wypych to jeden z aktywniejszych artystów naszego środowiska – napisał o Nim Aleksander Jaśkiewicz.

W swoim trzydziestoletnim dorobku artystycznym otrzymał ponad 20 nagród i wyróżnień, jest również laureatem Nagrody Prezydenta Częstochowy w dziedzinie twórczości plastycznej w roku 2000. Sam o swojej pracy napisał: Człowiek, jego stany duchowe, wzajemne relacje i zależności między ludźmi, oraz ich związki z najbliższym otoczeniem, z naturą – to tematy wiodące w mojej 30-letniej twórczości. Zdecydowanie najwięcej czasu przeznaczyłem tzw. rzeźbom plenerowym. Takim, które mogą zaistnieć w krajobrazie jako rzeźby niepomnikowe i aby przechodzień mógł w ich sąsiedztwie usiąść i pokontemplować. Staram się nadać swoim rzeźbom taką formę, aby wyrażały nastrój skupienia, zadumy, intymności. Człowiek chętnie ulega tym nastrojom, a one inspirują mnie najbardziej.

Szymon Wypych jest autorem wielu rzeźb pomnikowych (m.in. Pomnika Ofiar Hitleryzmu w Kłobucku, popiersia Władysława Biegańskiego – przy dworcu PKP w Częstochowie, posągu Haliny Poświatowskiej – w muzeum poetki w PSP nr 8), memorialnych i plenerowych; a także medali, płaskorzeźb portretowych, plakiet i kameralnych ceramicznych przedstawień.

Wystawę jego prac, głównie rzeźby plenerowe można oglądać do końca grudnia w Miejskiej Galerii Sztuki.

bis

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *