Przyroda i plastyka


Dzieci wykazują olbrzymią wrażliwość na bodźce otaczającego świata. Wszelkiego rodzaju twórczość plastyczna daje im okazję do przeżycia radości, ułatwia wyrażanie siebie – swoich myśli, nastrojów, marzeń czasami trudnych do zrealizowania w inny sposób.

Dzieci wykazują olbrzymią wrażliwość na bodźce otaczającego świata. Wszelkiego rodzaju twórczość plastyczna daje im okazję do przeżycia radości, ułatwia wyrażanie siebie – swoich myśli, nastrojów, marzeń czasami trudnych do zrealizowania w inny sposób.

Jedną z wielu możliwości inspirowania uczniów jest kontakt z przyrodą. Szczególnie ciekawą porą roku jest jesień. Zjawiska naturalne, bogactwo kolorów, kształtów, śpiew ptaków, szum drzew, zapach ziół bardzo silnie oddziałują na dzieci, fascynują, pobudzają wyobraźnię i fantazję.
Dzieci uwielbiają zbierać i gromadzić różnego rodzaju kamyki, kasztany, muszelki, liście, patyczki. Bliskie zetknięcie się z materiałem przyrodniczym nasuwa mnóstwo pomysłów.
Każdy owoc, nasionko, liść, czy kamień ma swój specyficzny kształt, w którym każdy może dostrzec coś innego. Materiał przyrodniczy można oglądać, analizować kolor, kształt fakturę. Można dotykać z zamkniętymi oczami i wyobrażać sobie co przedstawia, wyczuwać jego zapach.
Na tej bazie można wykonywać prace różnorodne tematycznie, od przedstawienia realnych zdarzeń, postaci, budowli po całkowicie wymyślone, zaczerpnięte z wyobraźni lub abstrakcyjne.
Jest wiele technik wykorzystujących materiał przyrodniczy. Oto niektóre z nich: druk strukturalny, kalkograf, frotaż, stemple z warzyw i owoców, wyklejanka z pestek, przeplatanka.
Druk strukturalny. Wykonujemy matrycę, która posłuży do zrobienia prac różnymi technikami. Na karton przyklejamy płaski materiał przyrodniczy np. liście, trawy, suche kwiaty. Całą pracę malujemy farbą plakatową. Na to nakładamy czystą kartkę i lekko dociskamy. Aby farba lepiej kryła dodajemy odrobinę mydła wpłynie.
Kalkograf. Na matrycę nakładamy kalkę maszynową, stroną drukującą ku górze. Na kalkę kładziemy arkusz papieru i gazetę, następnie gorącym żelazkiem prasujemy pakiet.
Frotaż. Na matrycę nakładamy papier i pocieramy ją ołówkiem, kredkami świecowymi lub pastelami oleistymi.
Stemple z warzyw i owoców. Stemple wykonujemy z różnych warzyw i owoców o ciekawym przekroju (brukselka, kalafior, cebula, por, cytryna, jabłko, itp.) Stemple malujemy farbą i odciskamy na papierze. W zależności od siły nacisku otrzymujemy wyraźniejszy bądź słabszy wzór. Uzyskamy wyraźniejszy wzór gdy warzywa i owoce po przekrojeniu lekko podeschną.
Wyklejanka z pestek. Przygotowujemy duże pestki ze śliwek, brzoskwiń, moreli i układamy z nich ciekawą kompozycję. Następnie przyklejamy do kartonu klejem ,,Magic”. Ciekawy efekt osiągniemy gdy do pracy użyjemy papieru czerpanego.
Przeplatanka. Przygotowujemy krosno w ten sposób, że nacinamy karton na krótszym boku w równych odstępach. Przez nacięcia przeciągamy sznurek lub włóczkę. Następnie przeplatamy przez nitki paski tkaniny, patyki, trawy, liście. Pracę można wzbogacić wplatając i przyklejając muszle, plastry suszonych owoców, grzybów, pestki, żołędzie.

JOANNA URBAN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *