„Gmina Konopiska i jej mieszkańcy na historycznej fotografii”


Urząd Gminy Konopiska wydał album Barbary Herby pt. „Gmina Konopiska i jej mieszkańcy na historycznej fotografii”.  Ta wyjątkowa pozycja, nawiązująca w swej narracji od czasów XIX do współczesności zyskała zasłużone wielkie uznanie wśród lokalnej społeczności. Każda strona tej publikacji, a jest ich aż 270, to niezwykła sentymentalna podróż w przeszłość i jednocześnie – źródło przebogatej wiedzy o Gminie Konopiska i jej mieszkańcach.

 

Pomysł wydania albumu zrodził z chęci przywołania wspomnień z codziennego życia mieszkańców. Zdjęcia, których w publikacji są setki, są niezwykłą pamiątką historyczną, ale i osobistą, bowiem wszystkie przekazali mieszkańcy ze swoich rodzinnych zbiorów. Tym sposobem poznajemy skrawki z życia codziennego, ale także przemiany jakie zachodziły na terenie gminy. Jak się rozwijała i stawała się coraz bardziej nowoczesna.

O inicjatywie mówi wójt Gminy Jerzy Żurek. – Od zawsze byłem zwolennikiem szanowania tradycji, wszystkiego co w niej piękne i w choćby najmniejszym stopniu przybliża nam czasy naszych przodków. Stare fotografie przywołują wspomnienia, budują relacje, są też ogromną skarbnicą wiedzy dla obecnych i przyszłych pokoleń. Tworząc album ze zdjęciami z dawnych lat chronimy od zapomnienia historię i korzenie, co dla mnie osobiście stanowi wielką wartość. Nie wolno nam zaniechać pamięci o dawnych czasach, o trudzie i poświęceniu, o kulturze, sporcie, życiu społecznym  i  życiu „na co dzień”. Jestem przekonany, że album „Gmina Konopiska i jej mieszkańcy na historycznej fotografii” stał się publikacją łączącą pokolenia – rodzimym mostem między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Ten album to zaproszenie dla  nas, do poznania naszej gminy, gdzie umiłowanie tradycji łączy się nowoczesnością. Gdzie silnie zakorzenione więzi zachęcają do powrotów w ojczyste strony, a piękno natury stanowi pretekst, by pozostać tu na dłużej – mówi wójt Jerzy Żurek.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *