Jedno drzewo – jedno dziecko


Pomysł realizacji projektu stworzył Polak mieszkający na co dzień w szwajcarskiej Lozannie. Kilka miesięcy temu pozytywnie zainteresował nim Ministerstwo Środowiska.

Temat – „jedno dziecko, jedno drzewo” łączy misję Lasów Państwowych, którą jest ochrona przyrody, z misją działalności na rzecz społeczeństwa. Pilotażową akcję sadzenia „Jedno dziecko – jedno drzewo” rozpoczęli leśnicy ze szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych. Pierwsze sadzenie odbyło się w miejscowości Cerkwica (Nadleśnictwo Gryfice) 14 maja bieżącego roku. Sadzenie odbyło się w ramach uczczenia jubileuszu 95-lecia istnienia PGL LP. Zasadzono 95 dębów. W Cerkwicy swoje miejsce znalazł jeden Dąb niepodległości – poświęcony przez Papieża Franciszka, jak również dęby posadzone przez rodziców nowo narodzonych dzieci.
Nadleśnictwo Brynek rodziców nowo narodzonych dzieci zaprosiło do siebie 28 września. Posadzono dęby, choć w odbywającej się wcześniej akcji w Katowicach wybrano lipy i graby. Jak podkreślał wówczas Arkadiusz Wojciechowicz, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, każde drzewo ma swoją symbolikę. Jak wiemy, dęby symbolizują siłę i długowieczność. Wszystkie rodziny, które wzięły udział w sobotnim przedsięwzięciu, otrzymały odpowiedni certyfikat oraz niewielki upominek od Nadleśnictwa. Posadzone przez nie drzewka zostały oznaczone przygotowanymi tabliczkami z imieniem i rokiem urodzin każdego dziecka. Udział w akcji był całkowicie bezpłatny.
Teraz, zgodnie z zapewnieniem Adama Mazura, zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Brynek, drzewkami będą opiekować się leśnicy. Odwiedzanie „swojego drzewa” pod siedziba Nadleśnictwa w założeniu ma nie tylko nieść wartość sentymentalną. Leśnicy liczą na to, że odwiedzający spędzą czas na ścieżce dydaktycznej, mocniej zżyją się z lasem i staną się otwarci na jego potrzeby. W końcu tak wczesne posadzenie własnego drzewa zobowiązuje!
Akcja została bardzo dobrze przyjęta przez rodziców i będzie kontynuowana. Informacje o kolejnych edycjach oraz innych ciekawych inicjatywach są umieszczane na stronie internetowej Nadleśnictwa Brynek.

NADLESNICTWO BRYNEK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *