V edycja Konkursu „Jurajska Przyroda w obiektywie”. Utrwalili piękno jurajskiej przyrody (Aktualizacja)


24 kwietnia 2024 roku w Ratuszu Miejskim nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom V edycji konkursu „Jurajska Przyroda w obiektywie”.

 

Do konkursu, organizowanego przez Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego, zgłosiły się 24 placówki oświatowe reprezentowane przez 80 uczestników, złożono 131 prac. Przesłane zdjęcia pokazują niezaprzeczalne walory przyrodnicze i artystyczne.

 

Konkurs, którego finał odbywa się co dwa lata, ma już swoją dziesięcioletnią historię. – Możemy mówić o sukcesie, w tej jubileuszowej odsłonie mamy stuprocentowo większą frekwencję niż w poprzednich edycjach. Cieszy nas to, że coraz więcej szkół spoza Częstochowy odpowiada na nasze zaproszenie. Zapewne jest to zasługa naszej systematycznej promocji tego konkursu – zauważa Elżbieta Janik, organizatorka przedsięwzięcia. – Doceniamy wysoką jakość prac i niezwykłe zaangażowanie uczniów, ale także prowadzących nauczycieli i rodziców. Młodzież jest zdolna, przyroda przepiękna, zatem efekt jest niezwykle zadawalający. Pierwsza edycja konkursu odbyła z udziałem profesora Janusza Hereźniaka, który był inspiratorem zainicjowania przedsięwzięcie. Po jego śmierci konkurs poświęcamy pamięci Profesora. Był on nie tylko znakomitym botanikiem, ale artystą fotografikiem, a jednocześnie miłośnikiem Jury Częstochowskiej – stwierdza dr Ewa Kaczmarzyk, kierownik Działu Przyrody w Muzeum.

 

Przewodniczący jury Krzysztof Pierzgalski podkreśla, iż na konkurs wpłynęło sporo prac, którym nie można nic zarzucić. – Spełniają one wszystkie kryteria dobrej fotografii przyrodniczej – zarówno jeśli chodzi o dobór motywu, jak i kompozycję, i realizację. Nam chodzi nie tylko o dobre technicznie zdjęcia, ale świeżość spojrzenia i zaangażowanie. Ważna jest też wartość merytoryczna, choć fotografia przyrodnicza jest na tyle szeroka, gdzie mieszczą się zdjęcia naukowo-dokumentacyjne oraz artystyczne, i to staramy się dostrzegać – podkreślił Krzysztof Pierzgalski

 

Jordan Pross ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie swoją artystyczną pracą zachwycił jury, które przyznało mu nagrodę Grand Prix i tytuł Młodego Fotografa  jurajskiej Przyrody 2023. Jak zdradził nam młody artysta, wykonanie zdjęcia wiązało się ze sporym poświęceniem. – Pojechaliśmy z mamą do Złotego Potoku. Urzekło mnie to oryginalne drzewo i woda wokół niego. Żeby zrobić zdjęcie musiałem wejść na drzewo, w efekcie o mało nie wylądowałem w wodzie. Bardziej udzielam się w plastyce, a to był mój pierwszy konkurs fotograficzny, tym bardziej cieszy nagroda – powiedział „GCz” Jordan.

Fotografowanie to dla wielu uczestników hobby. – Jestem uczennicą pierwszej klasy w Technikum w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta. Uczę się fryzjerstwa, a robienie zdjęć jest moją pasją, oprócz przyrody lubię fotografować starą architekturę. Bardzo lubię sztukę plastyczną – mówi Anna Dziuk, która uzyskała wyróżnienie.

Drugie miejsce ex aueqo zajęli bracia – Witold Bujakowski i Ignacy Bujakowski ze Szkoły Podstawowej w Niegowonicach, w gminie Łazy, którzy przedstawili doskonałe zdjęcia ptaków: krogulca i dzięcioła. – Zdjęcia wykonaliśmy aparatem lustrzanką, wymagało to sporo czasu i cierpliwości. Uwieczniliśmy ptaki, które przylatują do naszego karmnika na drzewie w ogrodzie. Wskazówki przekazywał nam tata – mówią laureaci. – Dumna jestem, że mam tak uzdolnionych uczniów, którzy mają tak szerokie zainteresowania, co w dzisiejszej dobie jest rzadkością – dodaje ich nauczycielka Marlena Polak-Wieczorek.

Uroczystość otworzyła dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek. Patronat honorowy V edycji konkursu przyjęły: Liga Ochrony Przyrody, Sekcja Historii Botaniki PTB w Krakowie, ZPFP Okręg Śląski oraz Fundacja Przyroda i Człowiek. Patroni medialni promujący projekt to: „Gazeta Częstochowska”, „CGK w Częstochowie” oraz miesięcznik „Przyroda Polska”. Nazwiska wszystkich laureatów publikowaliśmy w numerze 12/13/2024.

„Gazeta Częstochowska” gratuluje wszystkim laureatom i uczestnikom.

 

UG

Zdjęcia Agata Filipiuk-Mojsa

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Podziel się:

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *