Niebezpieczne częstochowskie place zabaw / Parkingi zamiast placów zabaw


Dzisiaj, 30 sierpnia 2021 roku, w Ratuszu Miejskim, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk odebrał dla Częstochowy – Symbol Polskiej Samorządności 2020. Jak ta samorządność wygląda pokazują częstochowskie podwórka i place zabaw dla dzieci. Ich wygląd to wstyd dla miasta – to jedno. Drugie – to likwidacja placów zabaw i budowanie w ich miejscu parkingów.

W Częstochowie liczba samochodów rośnie, co widać po zatłoczonych ulicach (i nie tylko ze względu na trwające remonty). Auta potrzebują parkingów – zarówno w centrum, jak i na osiedlach. I parkingów powstaje coraz więcej, a samochody zaczynają okupować całe przestrzenie przed blokami.
Tym samym powstaje problem, który zasygnalizował nam Paweł Kurdyś, twórca portalu CzęstochowaToMy.
Parkingi zabijają małe osiedlowe place zabaw! Coraz więcej słyszy się o tym, że Wspólnoty Spółdzielnie, a nawet ZGM TBS, doprowadzają do samodegradacji małych placów zabaw, bo parking ma pierwszeństwo pod blokiem! Tak było przy ul. Focha, gdzie mieszkam. Przy bloku był mały plac dla dzieci, ale  ZGM przestał dbać o niego, i w końcu w tym miejscu, tuż pod oknami powstał parking na 24 miejsca.  Drugi przykład: ul. Focha 55 był ładny nawet zadbany plac zabaw i nagle zmiana decyzji: powstaje parking. I dziś nie ma placu, jest parking! To samo zaczyna się dziać w rejonie ul. Barlickiego 4. Jak piszą mieszkańcy są osoby, które chcą, aby tam był parking! Wygląd palcu zabaw już zaczyna wyglądać już bardzo nieestetycznie i nawet niebezpiecznie. Jak widać na przykładach nikt nie pytał dzieci o zdanie, czego one by chciały.. – pisze pan Paweł.
Czy za taką samorządność Częstochowa odbiera nagrody? Nikt nie pyta o zdanie dzieci. Wygląda na to, że w Częstochowie dzieci głosu nie mają.
Podziel się:

1 komentarz

  • Wszędzie tam gdzie powstają płatne parkingi kierowcy upychają swoje samochody gdzie tylko to możliwe.Niestety życie w tym mieście jest coraz bardziej uciążliwe,a władza myśli tylko o tym jak coraz głębiej sięgać do kieszeni mieszkańców i nie tylko,nic w zamian nie oferując.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *