Spod siatki / Przegrana Częstochowianki na otwarcie półfinału play-off. AZS Częstochowa odpadł z dalszej rywalizacji o awans do Tauron 1. Ligi

Walkę o medale 1. Ligi kobiet na dobre rozpoczęła KS Sorella Częstochowianka. Półfinałową rywalizację podopieczne Andrzeja Stelmacha otworzyły w sobotę (23 kwietnia) meczem u siebie z Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów. Tymczasem w dniach 22-24 kwietnia w Toruniu miał miejsce turniej barażowy o awans do Tauron 1. Ligi. Brali w nim udział siatkarze AZS-u Częstochowa, którzy niestety nie awansowali do Wielkiego Finału rozgrywek drugoligowych.

Zawodniczki „Czanki” przegrały z faworyzowanymi tarnowiankami. Rywalki z Małopolski nie pozwoliły gospodyniom na urwanie choćby seta. Wyniki poszczególnych partii, jak również całego spotkania, nie odzwierciedlał jednakże do końca postawy częstochowianek na parkiecie. Miejscowe stawiały kilkakrotnie opór oponentkom. We wstępnej fazie premierowej odsłony potrafiły doprowadzić do remisu 8:8. Potem przyjezdne objęły kilkupunktowe prowadzenie, które chwilę później „Czanka” zniwelowała do dwóch „oczek” (13:11 dla PWSZ). Jednak, po przerwie na żądanie szkoleniowca ekipy tarnowskiej, Marcina Wojtowicza, znów dominacja była po stronie gości. Tę część potyczki PWSZ wyraźnie wygrał 25:17. W dwóch następnych setach od samego początku przeważał zespół przyjezdny. Częstochowianki podejmowały jednak walkę i w końcówkach tych partii zdołały odrabiać parę punktów strat. Tak czy inaczej siatkarki Roleski Grupa Azoty PWSZ w decydujących momentach stawiały przysłowiową kropkę nad „i”. Zarówno w drugiej jak i trzeciej  odsłonie zwyciężyły po 25:21. Następne półfinałowe starcie odbędzie się w Tarnowie 30 kwietnia. Rywalizacja trwa do dwóch wygranych spotkań.

KS Sorella Częstochowianka CzęstochowaRoleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów 0:3 (17:25, 21:25, 21:25)

Stan rywalizacji: 1:0 dla Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów

W piątek (22 kwietnia) swoją grę w turnieju półfinałowym o awans na zaplecze Plus Ligi zainaugurował AZS Częstochowa. W pierwszym meczu tej fazy „Akademicy”, grający na co dzień domowe potyczki w Hali Polonia, za przeciwnika mieli BAS Białystok. Niestety w tym starciu zdecydowaną górą byli gracze z Podlasia. Białostoczanie nie dość, że wygrali bez straty seta, to jeszcze w żadnym z rozegranych nie dopuścili, aby „biało-zieloni” przekroczyli granicę 20 punktów. Następnego dnia siatkarze AZS-u również nie będą mile wspominać. W sobotę (23 kwietnia) rozegrali pojedynek z MCKiS Jaworzno. Ten mecz także zakończył się przegraną „Akademików”, którzy zdołali ugrać zaledwie jednego seta. W trzeciej partii AZS pokonał zespół ze Śląska 25:22. To jednak wszystko, na co było stać graczy pod wodzą Rafała Legienia w tym spotkaniu. Na przysłowiowy „deser” częstochowska ekipa zmierzyła się w niedzielę z gospodarzem turnieju, Aniołami Toruń. Drużyna z miasta spod Jasnogórskiego klasztoru postawiła się miejscowym wyłącznie w inauguracyjnej partii, którą ostatecznie, po grze na przewagi, na swoją korzyść rozstrzygnęli torunianie (31:29). W pozostałych dwóch z kolei ekipa Aniołów zdeklasowała wręcz częstochowian. Tym samym gospodarze przypieczętowali sobie awans do turnieju finałowego. Oprócz nich przepustkę do tej fazy 2. Ligi wywalczył BAS Białystok. W końcowym etapie rozgrywek znaleźli się ponadto MKST Astra Nowa Sól oraz Arka Tempo Chełm, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca w ½ finału w Wieluniu.

22.04.2022: AZS CzęstochowaBAS Białystok  0:3 (19:25, 17:25, 20:25)

23.04.2022: MCKiS Jaworzno AZS  Częstochowa 3:1 (25:21, 25:16, 22:25, 25:23)

24.04.2022: Anioły ToruńAZS Częstochowa 3:0 (31:29, 25:19, 25:13)