Sukces częstochowskich szkół średnich


8 stycznia br. miesięcznik “Perspektywy” i dziennik “Rzeczpospolita” ogłosiły wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół średnich. Cztery szkoły z naszego regionu znalazły się na liście najlepszych.

8 stycznia br. miesięcznik “Perspektywy” i dziennik “Rzeczpospolita” ogłosiły wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół średnich. Cztery szkoły z naszego regionu znalazły się na liście najlepszych.
W rankingu uwzględniono licea i technika, które w roku szkolnym 2002/3 miały co najmniej 2 uczniów w finałach ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Do rankingu zakwalifikowano 344 szkoły na ponad 4 tys. z całej Polski.
W tegorocznym podsumowaniu znalazło się więcej szkół z regionu częstochowskiego, ale na dużo dalszych pozycjach. I tak, w ubiegłym roku IX LO im. C. K. Norwida zajęło dziewiąte miejsce w Polsce i pierwsze w województwie śląskim, co było nie lada sukcesem, w tym roku spadło, niestety, na 32 pozycję w kraju i czwartą w województwie. Zapewne dużym awansem dla naszego regionu jest pojawienie się w rankingu LO z Zespołu Szkół w Lublińcu im. A. Mickiewicza – 82 lokata i częstochowskich placówek: I LO im. J. Słowackiego – 270 miejsce i II LO im. R. Traugutta – 272.
W Polsce najlepszą szkołą okazało się XIII LO ze Szczecina, a w województwie śląskim V LO z Bielska-Białej.
ANNA KNAPIK-BEŚKA

Komentują dyrektorzy szkół
Janusz Kołodziejski, dyrektor II LO im. R. Traugutta w Częstochowie
Tak naprawdę nie bardzo nas interesuje ten ranking, gdyż my zmierzamy do podniesienia poziomu nauczania z wszystkich przedmiotów. Natomiast ten ranking ograniczał się tylko do wyników olimpiad. Znalazły się tam szkoły na zasadzie przypadku albo polityki. Nie wnikamy w szczegóły, ale oczywiście też mamy swoich olimpijczyków.

Lidia Jończyk, dyrektor I LO im. Słowackiego w Częstochowie
Bardzo się cieszymy, że zaistnieliśmy w rankingu. 27 miejsce w województwie to na pewno duży sukces dla szkoły, ale przede wszystkim dla tych uczniów, którzy się do tego przyczynili. Jednak uważam, że sam ranking nie odzwierciedla rzeczywistości poziomu nauczania w danej szkole.

Małgorzata Gaweł, wicedyrektor LO im. A. Mickiewicza w Lublińcu
To dla nas miłe zaskoczenie i wielki sukces. Po raz pierwszy zakwalifikowaliśmy się do rankingu, mimo że w ubiegłym roku też mieliśmy 2 olimpijczyków. W tym roku 7 uczniów dotarło na szczebel centralny, ale nie wszystkie olimpiady były uwzględniane w rankingu. Nie spodziewaliśmy się aż tak wysokiej pozycji, liczyliśmy na miejsce w przedziale między 100 a 150 miejscem. Obecnie odbywają się już etapy okręgowe olimpiad, na bieżąco więc śledzimy sukcesy uczniów i będziemy dążyć, aby ten rok również był udany dla szkoły.

Przed rokiem było lepiej
Rozmowa z Ewą Godalą, dyrektorem Zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Częstochowie.
– Pierwsze miejsce w Częstochowie, czwarte na Śląsku i trzydzieste drugie w Polsce w najnowszym rankingu “Rzeczpospolitej” i miesięcznika “Perspektywy”, to na pewno powód do dumy dla dyrektora szkoły. Ale w zeszłym roku było troszkę lepiej…
– …było lepiej, bo w ubiegłym roku byliśmy pierwsi na Śląsku i zajęliśmy dziewiąte miejsce w klasyfikacji krajowej. Teraz jesteśmy niżej, ale nie odbieram tego w kategoriach porażki. Pamiętajmy, że w Polsce mamy ponad 4 tysiące szkół, a “Norwid” jest jedyną częstochowską placówką oświatową obecną w rankingu od początku jego istnienia. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że w klasyfikacji uwzględnia się miejsca zajęte przez uczniów tylko w wybranych olimpiadach, nie pytając o inne osiągnięcia szkoły. A tych mieliśmy w zeszłym roku sporo.
– Jakimi zatem dodatkowymi sukcesami może pochwalić się szkoła?
– Wszystkich zdobytych przez uczniów laurów nie sposób wymienić. Warto jednak przypomnieć choćby pierwsze miejsce naszej uczennicy w “Ogólnopolskim konkursie recytatorskim” czy podwójny złoty medal wywalczony w zeszłym roku przez siatkarzy w mistrzostwach Śląska. Nasz zespół wokalny “Concentus” tradycyjnie już zdobył laur Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych. Pierwszymi miejscami w zeszłym roku mogą pochwalić się również młodzi dziennikarze z “CKN – Czasopisma Każdego “Norwidowca”, a także szkolna orkiestra dęta. Z inicjatyw pozaszkolnych młodzieży warto podkreślić działalność uczniowskiego klubu charytatywnego “Filos”, który pomaga dzieciom specjalnej troski, współpracując m.in. z szkołą specjalną nr 23.
– “Norwid” od kilku lat wyraźnie przewyższa poziomem inne szkoły średnie w Częstochowie. Kolejne nasze liceum sklasyfikowano w rankingu dopiero na 270 miejscu w Polsce. Czy istnieje recepta na osiąganie takich wyników?
– Nasza szkoła od lat zaliczana była do grona najlepszych w Częstochowie i na Śląsku. To ogromna zasługa moich poprzedników na stanowisku dyrektora. Nie sposób nie wymienić tu choćby wspaniałego organizatora i pedagoga Kazimierza Hawro. Teraz zbieramy plony tamtej pracy. Dzisiejszy “Norwid” to zespół nauczycieli, dla których praca jest przede wszystkim pasją. Ich niesamowite zaangażowanie w to, co robią dla szkoły, udziela się też uczniom. Stąd ich liczne udziały w olimpiadach, konkursach i wiele samodzielnych inicjatyw.

AKB, TN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *