Barwne i radosne widowisko


XIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Z daleka i bliska”

Tradycyjne święto folkloru w Częstochowie i w tym roku przyniosło sympatykom tej sztuki moc wrażeń. Nie zabrakło również spektakularnych występów.
29 czerwca 2010 r. niezwykle kolorowo i radośnie zaprezentował się korowód zespołów pieśni i tańca biorących udział w Festiwalu z Placu Daszyńskiego do Altany w Parku Jasnogórskim. W Festiwalu udział wzięły zespoły pieśni i tańca z naszego regionu: Kamienica”, „Kłomnickie Płomyczki”, „Przyrowskie Nutki”, „Koziegłowy”, „Wrzosowianie” i „Halka” z Lublińca; grupy zaprezentowały się w swoich rodzimych miejscowościach. Natomiast w koncercie galowym 4 lipca w Młodzieżowym Domu Kultury cząstkę swojego repertuaru o różnych odcieniach emocji i temperamentu pokazali zaproszeni z zagranicy goście: „Gornopolska Piesna” i „Balkania” z Bułgarii, „Hlubinka” z Czech i „Maguracik” ze Słowaci. Inestety nie dojechał „HKC Bunjevaco Kolo” z Serbii. Koncert, ktry prowadził Piotr Hankus z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zakończono tańcem międzynarodowym i owacjami na stojąco.

XIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Z daleka i bliska” organizowane są od 1998 roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, z ramienia którego koordynatorem i organizatorem jest etnograf Lidia Kamińska-Koj. Festiwal jest spotkaniem polskich i zagranicznych zespołów pieśni i tańca, ma na celu szeroko pojętą międzynarodową wymianę kulturalną oraz prezentację szerszej publiczności kultur innych narodów i regionów europejskich.
– Zespoły z zagranicy mają możliwość poznania naszej narodowej kultury w trakcie organizowanych atrakcyjnych turystycznych wyjazdów poza region częstochowski, a także naszych tradycji i współczesności. Podczas koncertów w poszczególnych, zaangażowanych w spotkania, gminach nawiązywane są stałe kontakty pomiędzy zespołami, a także osobiste przyjaźnie między ich członkami – wyjaśnia Lidia Kamińska-Koj.
Gośćmi Spotkań było ok. 60 zespołów zagranicznych w tym kilkukrotnie z Macedonii, Serbii, Bułgarii, Ukrainy, Węgier, Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii ale też z Estonii, Litwy, Białorusi, Niemiec, Włoch, Belgii, Korei, Turcji, Czarnogóry, Mołdawii, USA.
Zwieńczeniem Spotkań jest finałowy – Galowy Koncert, przyciągający liczną publiczność i stanowiący ważne wydarzenie w sezonie kulturalnym regionu i miasta.
Stałymi partnerami współtworzącymi imprezę są samorządy miast i gmin Kamienica Polska, Kłomnice, Koziegłowy, Lubliniec, Poczesna, Przyrów oraz działające na ich terenie domy i ośrodki kultury. Ważnym elementem jest duże zaangażowanie członków zespołów i lokalnych społeczności w prace organizacyjne.
O prestiżu imprezy świadczy fakt, że została objęta patronatem Międzynarodowej Organizacji Kultury Ludowej – IOF (International Organization of Folkart), organizacji afiliowanej przy UNESCO.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *