„Skarby naszego regionu”


Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie po raz piąty zorganizowało Powiatowy Konkurs Historyczno-Geograficzny „Skarby naszego regionu”. – Przedsięwzięcie wpisuje się w ogłoszony przez parlament rok 2010 Rokiem Kazimierza Wielkiego, a on mocno związany jest z ziemią częstochowską, to przecież twórca zamków na Szlaku Orlich Gniazd – mówi dyrektor Gimnazjum nr 18 Henryka Sikora.

Konkurs „Skarby naszego regionu” cieszy się zainteresowaniem szkół. – Przystępujemy do niego rokrocznie, dwa lata temu byliśmy najlepsi. To ciekawy pomysł, łączący wiedzę z patriotyzmem lokalnym – mówi Anna Mazur-Nowak, nauczycielka SPSK im. św. Józefa w Częstochowie. Równie pozytywnie oceniają przedsięwzięcie młodzi uczestnicy. Chwalą jego ciekawą formułę, inspirującą do dalszego zgłębiania wiedzy. – Pytania były z różnych dziedzin, czasem podchwytliwe, ale to tym lepiej. Interesująca była multimedialna prezentacja „Cudze chwalicie, swego nie znacie – legendy Jury Krakowsko-Częstochowskiej” (opracowali ją uczniowie Gimnazjum nr 18 pod kierunkiem zastępcy dyr. Lidii Kapkowskiej, prezentacja zdobyła pierwsze miejsce w III Powiatowym Konkursie Multimedialnym – przyp. red.), z której dowiedzieliśmy się wiele nowych rzeczy – mówi Krzysztof Skrzypczyk z Gimnazjum nr 1 w Częstochowie,
Konkurs wygrała drużyna z Gimnazjum w Olsztynie – Marta Tomalska i Kamil Sokołowski – przygotowana przez nauczycielkę Lucynę Michno. Tym samym uczniowie powtórzyli sukces swoich kolegów z ubiegłego roku. – Temat jest nam bardzo bliski, bo Jura to nasza mała ojczyzna, mieszkamy w jej sercu. Byłoby niezręcznie gdybyśmy nie znali historii i geografii swojego regionu – mówi Marta Tomalska. – Nasza szkoła już niedługo będzie nosić imię bohatera zamku olsztyńskiego – Kaspra Karlińskiego, a to zobowiązuje – dodaje Kamil Sokołowski.
Drugie miejsce ex aueqo zajęły drużyny Gimnazjum nr 1 z Częstochowy – Julianna Siwek i Krzysztof Skrzypczyk, przygotowywani pod kierunkiem Marty Traczyńskiej oraz Gimnazjum nr 18 – Aleksandra Jarosz i Patryk Szymański, przygotowani przez dyr. Henrykę Sikorę. – Jurę często zwiedzamy z rodzicami, to niezwykle ciekawe historycznie, geograficznie i przyrodniczo miejsce. Warto je lepiej poznawać, dlatego chętnie przystąpiłam do konkursu – mówi Aleksandra Jarosz.
Uczniowie Gimnazjum nr 1 do zmagań podeszli metodycznie. – Podzieliliśmy przedmioty, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Julianna była odpowiedzialna za część geograficzną, ja za – historię. Chcielibyśmy bardzo podziękować naszej opiekunce, pani Marcie Traczyńskiej, bo dzięki niej udało się nam dobrze przygotować, gdyż czasu nie było zbyt wiele – mówi Krzysztof Skrzypczyk.
Na trzeciej pozycji uplasowało się Gimnazjum nr 12 z Częstochowy – Katarzyna Kędzia i Izabela Skrzynecka, uczniowie wiedzę zdobyli pod kierunkiem Radosława Budzynowskiego.
Dyr. Henryka Sikora poinformowała nas, że Gimnazjum nr 18 przystąpiło do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego. – Sejm uchwalił rok 2010 Rokiem Kazimierza Wielkiego, z racji obchodów 700. rocznicy jego urodzin. Nasza szkoła nosi imię Kazimierza Wielkiego i dlatego postanowiliśmy wstąpić do Stowarzyszenia. Jako jedyni reprezentujemy w nim Częstochowę i podjęliśmy się organizacji trzech ogólnopolskich konkursów, poświęconych Kazimierzowi Wielkiemu: literackiego „Dar słowa i radość tworzenia”, poetycko-plastycznego „Regionalne inspiracje” i multimedialnego „Cudze chwalicie, swego nie znacie – Kazimierz Wielki” – mówi dyr. Sikora.
Nad przygotowaniem i przebiegiem konkursu „„Skarby naszego regionu”. czuwały pomysłodawczynie przedsięwzięcia nauczycielki – Grażyna Wyrwisz-Frajer i Maria Krakowian. Wspierali je Anna Bergier, Witalia Sabulis i Marek Adamiec.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *