HOMO SENTIENS – wystawa w MGS w Częstochowie


Wystawa retrospektywna Uli Dzwonik była wydarzeniem towarzyszącym 58. Festiwalowi Wratislavia Cantans, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu /wrzesień – listopad 2023/. Wystawa powstała pod opieką kuratorską Piotra Sarzyńskiego. Do 3 marca 2024 roku ekspozycję można zobaczyć w Sali Gobelinowej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Wernisaż miał miejsce 12 stycznia  

Tytuł wystawy „HOMO sentiens”, czyli  człowiek czujący – może się odnosić zarówno do samej artystki Uli Dzwonnik, jak i jej bohaterów. Tworząc bowiem charakterystyczne obrazy figuratywne artystka podkreśla wagę spraw ludzkich koncentruje się na człowieczeństwie i jego różnych aspektach. Jej bohaterowie są niedoskonali, pozbawieni rysów indywidualnych, często wyobcowani i samotni, ale stają się przez to symbolami ludzkiej egzystencji.

Ula Dzwonik urodziła się w w 1973 r. w Zduńskiej Woli. – w latach 1994-1998 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1998 roku w pracowni malarstwa profesora Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. W 1999 roku rozpoczęła indywidualną pracę twórczą w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od 2006 roku bierze udział w przeglądach i konkursach. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych. Laureatka GRAND PRIX V Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego (2019) oraz Międzynarodowego Biennale Obrazu QUADROART (2016). Otrzymała Nagrodę Fundacji im. I.J. Paderewskiego w Krakowie i nagrodę specjalną Palm Art Award w Lipsku. Finalistka V Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. L. Wyczółkowskiego 2022. Regularnie obecna w rankingach polskich artystów współczesnych KOMPAS SZTUKI oraz w niemieckim Art Compass (2015). Członkini rady programowej Fundacji Promocji Sztuki ARTAFFERA. Jej prace znajdują się w galeriach, muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Piotr Sarzyński – od 1986 roku dziennikarz tygodnika „Polityka”. Krytyk i popularyzator sztuki. Współtwórca nagrody Paszporty „Polityki”, inicjator utworzenia Nagrody Architektonicznej „Polityki”. Od dwudziestu trzech lat tworzy ranking najlepszych galerii sztuki w Polsce. Autor sześciu książek, w tym Przewodnika po rynku malarstwa. Kurator licznych wystaw malarstwa w kraju i za granicą (Rumunia, Armenia, Francja, Czechy). Przewodniczący Komisji Zakupów kolekcji młodego malarstwa polskiego tworzonej przez mBank.

 

źródło MGS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *