W tym tygodniu na Jasnej Górze


Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony czyli tradycyjne dożynki (3-4.09), koncert „Tu zawsze byliśmy wolni” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (30 VIII g.19.00), modlitwa uczestników kolejnych pielgrzymek pieszych.

 

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony czyli tradycyjne dożynki odbędą się na Jasnej Górze, jak zwykle, w pierwszy weekend września, w tym roku 3-4 września. Odbywać się będą pod hasłem: „Do Maryi Królowej Pokoju”. Ten czas na stałe został wpisany w tradycję pielgrzymowania rolników do Matki Bożej. Dzięki ogólnopolskiemu charakterowi Dożynki Jasnogórskie są okazją do wspólnej modlitwy, ale też prezentacji piękna i barwności polskiej kultury ludowej. Podczas święta dziękczynienia Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych odprawiona zostanie w niedzielę o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie.

 

Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zainauguruje w sobotę wieczorna Msza św. (o 19.00) w Bazylice. Po Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników, rozpocznie się droga krzyżowa na Wałach, a po niej czuwanie modlitewne.

W niedzielę, 4 września, od godz. 8.00 rozpocznie się modlitwa na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych.

Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpocznie się o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma i homilię wygłosi biskup kielecki Jan Piotrowski.

 

Same Dożynki Jasnogórskie oraz wydarzenia im towarzyszące są stosunkowo młodym zwyczajem, jednak bardzo mocno zakorzenionym w ludowej tradycji chłopskiej, sięgającej co najmniej czasów przedrozbiorowych.

Wśród pielgrzymek, które przybywały do Częstochowy, najwięcej było właśnie grup chłopskich.

Szczególnie licznie modliły się w święta maryjne w sierpniu i we wrześniu, na Narodzenie Matki Bożej (8 IX). Stąd wzięła się data dożynek, w pierwszą sobotę i niedzielę września.

 

Corocznie z Jasnogórskimi Dożynkami połączona jest Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku odbędzie się jej 31. edycja. Pomysłodawcą i inicjatorem pierwszych czternastu edycji był Jacek Lupa, były dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jak sam podkreśla, inspiracją dla niego była Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie w 1909 roku.

Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W programie dwudniowej imprezy znajdą się stoiska targowe i wystawiennicze między innymi: targi pszczelarskie, wystawa przedsiębiorczości i maszyn rolniczych, kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych, wystawa zwierząt hodowlanych, festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych.

Część wystawiennicza otwarta zostanie także (o godz.9.00) w okolicach parkingu i pola namiotowego za Jasną Górą. Wystawa czynna tu będzie do godz.18.00.

 

W sobotę o godz. 12.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze rozpocznie się konferencja połączona z wręczeniem odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” – MRiRW, podsumowaniem finałów kilku konkursów np. agroturystycznego czy ekologicznego.

 

O godz. 16.30 odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S.Hadyny.

 

Wieś to nie tylko ta część produkcyjna, ale również część kulturowa i ludowa. Dlatego od początku wystawie towarzyszą występy zespołów ludowych, które z czasem przekształciły się w Europejskie Dni Kultury Ludowej.

 

W PROGRAMIE Dożynek m.in.:

 

3 września 2022r. (sobota)

 

godz. 09.00 –  otwarcie 31. Krajowej Wystawy Rolniczej (okolice parkingu i pola namiotowego za Jasną Górą) Wystawa czynna: 8.00 -18.00.

godz. 12.30 –  konferencja Sala Papieska Jasna Góra (wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” – MRiRW, podsumowanie finału wojewódzkiego konkursu AGROLIGA 2022 w woj. śląskim – MriRW, podsumowanie finału wojewódzkiego konkursu agroturystycznego: „Konkurs na najlepszą agroturystykę w województwie śląskim”, podsumowanie finału wojewódzkiego konkursu ekologicznego: „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w woj. śląskim

wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”)

godz. 16.30 –  koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S.Hadyny

godz. 19.00 – Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników – Bazylika

 

4 września 2022 r. (niedziela)

godz. 11.00 –  Msza św. Dożynkowa – Szczyt

 

Izabela Tyras BP@JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *