Warto wiedzieć


Infekcja oka, co to takiego?

Do najbardziej popularnych infekcji oka należą wirusowe i alergiczne zapalenie spojówek, jęczmienie i kliniczne zapalenie brzegu powiek.
Wirusowe zapalenie spojówek objawia się łzawieniem oka i tworzeniem się skorupki na rzęsach, natomiast o alergicznym zapaleniu spojówek mogą świadczyć swędzące, piekące lub łzawiące oczy, łącznie z opuchlizną.
Kliniczne zapalenie brzegu powiek może dawać o sobie znać pod postacią zaczerwienionych i owrzodzonych brzegów powiek, palących i swędzących oczu (można mieć wrażenie, że coś wpadło do oka), jak również ropiejących oczu.
Infekcjom oka możemy zapobiegać i unikać ich rozprzestrzeniania poprzez utrzymanie właściwej higieny, mycie twarzy kilka razy dziennie, utrzymanie czystości rąk oraz regularne pranie ręczników i pościeli. Należy też unikać substancji powodujących swędzenie, łzawienie lub pieczenie. Nie należy dzielić z nikim kosmetyków do makijażu, trzeba wyrzucać produkty, które są przeterminowane i nigdy nie używać śliny celem zwilżenia oka. Aby złagodzić ból jęczmieni i zapalenia brzegu powiek, warto użyć do przemywania oczu miękkiej i czystej chusteczki, namoczyć ją w ciepłej wodzie i wykręcić. Należy ją trzymać przez pięć minut i powtarzać czynność dwa do czterech razy dziennie, lub do czasu, gdy stan się poprawi.

EMKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *