Kłomnickie uroczystości 150. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


Uroczysta Mszy Św. i apel poległych przy pomniku Powstańców Styczniowych były głównymi elementami kłomnickich obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, 27 stycznia 2013 r. W uroczystościach uczestniczyli posłowie na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska i Szymon Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości, radne powiatu częstochowskiego Lidia Burzyńska i Grażyna Knapik oraz społeczność lokalna.

Teren gminy Kłomnice nie przypadkowo stał się miejscem przypomnienia o powstańczym zrywie z roku 1863. 29 sierpnia 1863 roku pod Nieznanicami rozegrała się jedna z większych powstańczych bitew. Oddziały gen. Edmunda Taczanowskiego zmierzyły się w boju z wojskami rosyjskimi. Pomimo zwycięskiego początku bitwy, zdobycia Nieznanic i odparcia nacierających Kozaków oraz regularnych wojsk rosyjskich, Powstańcy musieli oddać pole przeciwnikowi. Przedłużająca się walka pozwoliła Rosjanom na ściągnięcie posiłków stacjonujących w Częstochowie. Pod wzmożonym atakiem Rosjan Polska linia obrony zaczęła się rwać. Pierwsi pod naporem wroga zaczęli oddawać pole kosynierzy, a następnie polska jazda. Wycofujący się Powstańcy byli wycinani bez litości przez rosyjskich żołnierzy i Kozaków. Klęska pod Nieznanicami, znaczyła ślad chylącego się ku końcowi największego w dziejach zaborów powstańczego zrywu. Polegli Powstańcy byli chowani z nakazu Rosjan w anonimowych mogiłach, tak aby pamięć o nich zaginęła. Mimo zaboru, represji czasu po zakończeniu Powstania o grobach tych pamiętano, odwiedzano je nieprzerwania, aż do czasu, kiedy Polska na powrót odzyskała Niepodległość.
Co roku właśnie przy mogile Powstańców Styczniowych kończą się gminne uroczystości 11 listopada. To dzięki postawie Powstańców z 1863 roku żołnierze Marszałka Józefa Piłsudskiego mieli wzór i punkt odniesienia, który doprowadził ich do wywalczenia wolności dla Narodu, a potem obrony tej wolności w 1920 roku.
Pomimo, że aktualne władze naszego kraju nie zdecydowały się na ogólnopolskie, jubileuszowe obchody, inicjatywa celebrowania tego święta i przypominania sensu patriotycznego zrywu sprzed 150 lat, wychodzi od dołu, od ludzi. W Kłomnicach pomysł wspólnego świętowania podniosła Lidia Burzyńska, radna Powiatu Częstochowskiego i dyrektor Zespołu Szkół w Skrzydlowie oraz Międzygminne Koło Prawa i Sprawiedliwości w Kłomnicach. Do organizacji święta przyłączyły się władze gminy, ks. proboszcz Mirosław Turoń, szkoły oraz harcerze z 35. Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej Płomień.
– Pamięć o bohaterach nie może ulec zapomnieniu. Naszym obowiązkiem jest pamięć tą kultywować, a sens ofiary życia walczących podczas Powstania Styczniowego, na nowo odkrywać i wnosić w nasze życie – mówił przed mogiłą Powstańców poseł Szymon Giżyński.

Robert Kępa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *