Wydarzenia 2005


Był to rok pod znakiem okrągłych rocznic. 350-lecie cudownej obrony Jasnej Góry, 100-lecie Muzeum Częstochowskiego, 95-lecie Harcerstwa Ziemi Częstochowskiej, 75-lecie Męskiego Chóru “Pochodnia”, 60-lecie orkiestry Filharmonii Częstochowskiej, 60-lecie AZS, 25-lecie Związku NSZZ “Solidarność”. Był to również rok ważny dla częstochowskiej huty

Styczeń
20. stycznia zapoczątkowano obchody 350-lecia obrony Jasnej Góry. Uroczystości jubileuszowe trwały przez cały rok. Punktem kulminacyjnych i najbardziej spektakularnym była “Częstochowska Victoria”. Spektakl odbył się 11. września, obejrzało go tysiące widzów.

10. stycznia miasto podpisało 12-milionowy kontrakt na rozbudowę i modernizację Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Częstochowie w ramach programu unijnego ISPA. Prace rozpoczęto w lutym, zakończone mają być w pod koniec 2006 roku.

Rozpoczęła się prywatyzacja 22 częstochowskich przychodni. Proces restrukturyzacji wzbudził obawy związkowców “Solidarności”, co “zaowocowało” okupacją Urzędu Miasta. Kilkugodzinne negocjacje z władzami Częstochowy zakończono porozumieniem, w którym obiecano gwarancje zatrudnienia. W grudniu, z sześciomiesięcznym poślizgiem, proces prywatyzacji zakończono – w ostatnich dwóch przychodniach: przy ul. Piastowskiej i al. Pokoju utworzono spółki pracownicze.

Luty
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zaprezentowało innowacyjny, zapierający dech w piersiach plan, unowocześnienia firmy. Miały być elektroniczne bilety, monitoring na przystankach, nowe linie tramwajowe, nowy tabor, etc. Potrzeba było na to jedynie 100 milionów złotych. Póki co skończyło się na chęciach. We wrześniu dowiedzieliśmy się, że projekty MPK pozyskania unijnych funduszy odrzucono. W 2006 roku budżet miasta sfinansuje wprowadzenie systemu elektronicznego biletowania.

Oddano do użytku odwach, pierwszy wyremontowany budynek Muzeum Częstochowskiego.

Marzec
Czesław Tarczyński, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki, zaprezentował po nagłej śmierci Zdzisława Beksińskiego projekt utworzenia muzeum artysty. Mimo protestów środowiska artystycznego dopiął swego. Muzeum powstaje, i to w dość szybkim tempie. A budynek galerii sypie się.

Sukcesem zakończyła się siódma aukcja dzieł polskich artystów w Nowym Jorku, zorganizowana przez operowego pieśniarza Wiesława Ochmana i Stowarzyszenie “Nasza Częstochowa”. Najwyższą cenę osiągnął obraz Zdzisława Beksińskiego. Zakupiono go za 15 tys. dolarów.

Uroczystym Koncertem Galowym zakończono obchody 60-lecia Filharmonii. Dyrektor Leszek F. Hadrian, zarządzający od 10 lat instytucją oraz Jerzy Swoboda, dyrektor artystyczny otrzymali z tej okazji od prezydenta Wrony nagrody specjalne. Były plany na przyszłość, nadzieje na lepsze. W lipcu podziękowano za pracę Jerzemu Swobodzie, w grudniu – Leszkowi Hadrianowi.

Kwiecień
Ten miesiąc zdominowała śmierć Jana Pawła II. Cała Częstochowa zamarła i skupiła się na modlitwie w intencji ukochanego Papieża. Ten czas był zbiorową manifestacją wielkiej solidarności i miłości. Jan Paweł II odszedł, ale jest i będzie zawsze z nami.

Maj
3. maja podczas uroczystości Królowej Polski na Jasnej Górze nastąpiła prezentacja dwóch złotych koron – daru Jana Pawła II dla Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej,.

4. maja Huta Stali Częstochowa świętowała Dzień Hutnika. Obchody zgromadziły na Promenadzie im. Niemena tysiące mieszkańców Częstochowy. Wszystkich powitał prezes Andrzej Stokłosa. Były konkursy, występy, zabawa trwała do późnych godzin.

Jubileuszowy XV Festiwal Muzyki Sakralnej “Gaude Mater” nie spełnił do końca oczekiwań melomanów. To już nie była ta sama uczta sakralna, jaką organizatorzy serwowali w poprzednich edycjach. najwięcej widzów przyciągnął koncert finałowy – oratorium Feliksa Nowowiejskiego “Quo vadis”.

Częstochowa niezwykle uroczyście obchodziła 70 rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Liczne delegacje kombatanckie, wojskowe, szkolne i polityczne złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka.

5. maja związki zawodowe hutników rozpoczęły protesty przeciwko sprzedaży Huty Częstochowa koncernowi Mittal Steel. Wcześniej, 29. kwietnia, wstrzymali przetarg. 13. maja nie podpisali pakietu socjalnego z MS. Nadszedł czas Donbasu. Konsorcjum poszło na ustępstwa ze związkowcami i 7. października stało się nowym właścicielem Huty Częstochowa.

Czerwiec
45-lecie pracy artystycznej świętował Andrzej Iwiński, aktor najbardziej lubiany przez częstochowskich widzów. O czym marzy artysta? O zagraniu Dyndalskiego w “Zemście” Aleksandra Fredry

17. czerwca zainaugurowano budowę nowego bloku operacyjnego w szpitalu na Zawodziu. Dyrektor Tomasz Grottel przez cały rok przeprowadzał modernizację miejskich szpitali, walcząc wielokrotnie z oporem materii. Z dniem 31. grudnia zwolnił stanowisko dyrektora MSzZ.

W czerwcu Częstochowę odwiedził Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Na spotkanie z nim przyszło do Filharmonii ponad 1200 osób. Filharmonia pękała w szwach.

21. czerwca wystawą z okazji 25-lecia NSSZ “Solidarność” rozpoczęto obchody ćwierćwiecza związku.

Lipiec
7. lipca dowiedzieliśmy się o nagłej, tragicznej śmierci naszego kolegi redakcyjnego, ks. Grzegorza Ułamka. Był to szok dla całego środowiska artystycznego, którego ksiądz Grzegorz od lat był kapelanem. Na pewno na zawsze pozostanie w naszej pamięci jego serdeczność, życzliwości i promienny, udzielający się uśmiech. We wrześniu, podczas “13 Dni Częstochowy” otrzymał, pośmiertnie, honorową nagrodę “Zasłużeni dla kultury”.

Będzie wiadukt w ciągu ulicy Jagiellońskiej. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Kazimierz Augustyn podpisuje kontrakt na budowę.

Sierpień
Listę osób ubiegających się o miejsce w parlamencie zaprezentował PiS. Otwiera ją Szymon Giżyński

Wrzesień

25-lecie istnienia obchodził Częstochowski Telefon Zaufania. Przez ten czas specjaliści (lekarze, psycholodzy, pedagodzy) przeprowadzili ponad 53 tys. rozmów. CzTZ powstał z inicjatywy dr. Marka Sternalskiego, od wielu lat kieruje nim dr Ireneusz Kaflik.

Październik
Wybory do Parlamentu drużynowo wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, indywidualnie poseł Szymon Giżyński (15.840 głosów). Do Sejmu z okręgu częstochowskiego wchodzi trzech posłów z PiS-u (na sześć przyznanych miejsc) i jeden senator. PO ma dwóch posłów, Samoobrona – jednego.

40-lecie świętuje Zespół Szkół im. C. K. Norwida.

Po raz pierwszy, i to pod patronatem naszej gazety, odbyły się “Częstochowskie Dni Muzyki Organowej”. Ich organizatorem były Towarzystwo Muzyczne i Zespół Szkół Muzycznych, kierownikiem artystycznym Jan Mroczek.

5. października minister kultury oficjalnie zainaugurował działalność częstochowskiego Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Prezes Towarzystwa Piotr Głowacki rozpoczął batalię o siedzibę dla organizacji. Ma nią być konduktorowania, przy ul. Piłsudskiego.

Swoje 60-lecie obchodził częstochowski AZS. Rozdano medale zasłużonym działaczom, członkom i sportowcom. Wszystkich witał wieloletni działacz i prezes AZS Mieczysław Hrehorów.

Częstochowscy harcerze obchodzili 95-lecie Harcerstwa Ziemi Częstochowskiej pod przewodnim hasłem “Ramię pręż, słabość krusz – Bogu i Ojczyźnie służ” . Mimo wielu przeciwności harcerstwo nie przestało istnieć. Dziś jego szeregi zasila wielu młodych patriotów, oddanych Polsce i Częstochowie.

Listopad
Jak co roku odbył się “Bal Niepodległości” (już ósmy), organizowany przez częstochowski Caritas i środowiska prawicowe. Fundusze pozyskane z licytacji przeznaczono na cele dobroczynne i przekazano Caritasowi, Stowarzyszeniu “Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” i Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z upośledzeniem Umysłowym. Bal przygotowali: Zofia Dziewiątkowska (szefowa drukarni “Adamigo”), Urszula Giżyńska (red. naczelny “Gazety Częstochowskiej) i Zdzisław Radecki (właściciel firmy “Grawerton”).

Męski Chór Rzemieślniczy “Pochodnia” obchodził znaczący jubileusz 75-lecia. W Filharmonii Częstochowskiej, podczas dorocznego Święta Muzyki “Pochodnia” była honorowym gościem. Na koncert przybyli liczni przyjaciele chórzystów.

Zakończono jubileuszowe obchody 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry. Ambasador królestwa Szwecji przekazał paulinom list przeora Augustyna Kordeckiego, który tenże skierował do generała B. Mullera.

Szkoła Podstawowa nr 17 obchodziła 80-lecie powstania. Od wielu lat placówka prowadzi nauczanie integracyjne. Długoletnim dyrektorem szkoły jest Jerzy Śpiewak.

Muzeum Częstochowskie 25. listopada podsumowało swój wielki jubileusz 100-lecia. Były nagrody, podarunki, życzenia. Wszystkie miał przyjemność odbierać dyrektor instytucji, Janusz Jadczyk. W tym roku oddano wyremontowany odwach, zaczęto przebudowę ratusza i popówki. Muzeum zmienia powoli swoje oblicze.

Dobrze by się stało, gdyby i Teatr im. A. Mickiewicza odmienił swoją optykę. Wprawdzie w tym roku wystąpił nową z propozycją “Międzynarodowych Spotkań Teatralnych”, które spodobały się. Ogólnie jednak w przybytku Melpomeny jest zbyt poważnie. Kolejne premiery nie przyciągają publiczności. Zarówno “Opowieści gargantuiczne” i “Odyseja 2” mimo ambitnego podejścia nie zyskały sympatii. Warto więc chyba w kształtowaniu repertuaru wziąć pod uwagę również gusta widzów.

Grudzień
Otwarto przy ul. Krakowskiej nowowybudowaną ogrzewalnię dla bezdomnych mężczyzn i miejską ślizgawkę na Starym Rynku.

Po roku niepewności Fundacja Chrześcijańska “Adullam” zawinęła do bezpiecznego portu. 15. grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie nowej, przekazanej przez miasto siedziby Fundacji przy ul. Krakowskiej. Przez cały rok Fundacji udało się uniknąć eksmisji, której żądał nowy nabywca budynku po byłym przedszkolu Przędzalni Czesankowej “Wełnopol”, gdzie “Adullam” mieścił się od kilku lat.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *