Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Konopiskach


W piątek 11 listopada w Gminie Konopiska uroczyście obchodzono Święto Niepodległości. Równo o godzinie 9.50 rozpoczął się przemarsz delegacji spod OSP Konopiska do kościoła pw. św. Walentego.

Marsz prowadziły Mażoretki „Szyk” przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Konopiska, a za nimi szły poczty sztandarowe, władze gminy na czele z wójtem Jerzym Żurkiem, kombatanci, radni, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Gminy Konopiska. O godzinie 10.00 w kościele parafialnym pw. Św. Walentego odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Dzięki oprawie muzycznej Zespołu Śpiewaczego Gminy Konopiska oraz MOD Konopiska była to piękna, patriotyczna suma.

Wspólny przemarsz pod „Golgotę Konopisk”, odczytanie apelu poległych oraz złożenie kwiatów i zniczy zakończyły oficjalną cześć uroczystości. Następnie wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się do Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach, aby uczestniczyć w części artystycznej.

Drugi etap świętowania rozpoczął Wójt Gminy Konopiska Jerzy Żurek, witając wszystkich i w kilku słowach podkreślając znaczenie Święta Niepodległości, jak również nawiązując do postaci króla Jana III Sobieskiego i jego wpływu na zatrzymanie islamizacji Europy. Odczytano również list sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wiceministra Szymona Giżyńskiego skierowany do mieszkańców gminy z okazji Święta Niepodległości. Na tle ogromnego haftowanego dzieła Chór Męski “Pochodnia” pod batutą Jarosława Łyczby wykonał wspaniały koncert pieśni patriotycznych, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania. Następnie w muzyczno-recytatorskim przedstawieniu zaprezentowały się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu. Po części muzycznej Państwo Janina i Adam Panek, reprezentujący Fundację Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Jadwigi w Częstochowie, w kilku słowach przedstawili działania fundacji oraz historię powstania największej na świecie haftowanej repliki obrazu Jana Matejki “Jan Sobieski pod Wiedniem” o wymiarach 5,5 m x 9 m oraz innych prezentowanych dzieł. Dzięki uprzejmości Marii Pastusińskiej mieszkańcy gminy mogli również podziwiać jej haftowane dzieła, które na co dzień zdobią wnętrza domu rodzinnego w Aleksandrii. Wystawa została udostępniona zwiedzającym do godzin wieczornych w  poniedziałek 14 listopada.

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach Marcin Kowalski składa podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

źródło: Urząd Gminy Konopiska

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *