Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa przedłużenia ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej w Częstochowie


Po przejęciu obiektów i pomyślnym przeprowadzeniu procesów wywłaszczeniowych wykonawca budowy przedłużenia ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej w Częstochowie wraz rondem Mickiewicza i wiaduktem kolejowym  przystąpił do prac przygotowawczych na placu budowy. 60 milionów złotych na tę inwestycję przeznaczył rząd Prawa i Sprawiedliwości z programu Polski Ład.  

– Dzięki programowi Polski Ład rząd wsparł wiele ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Dobrze, że wśród nich jest budowa  przedłużenia ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej w Częstochowie. Nowe rozwiązanie drogowe w Częstochowie zdecydowanie usprawni komunikację w naszym mieście – podkreślił Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, który rekomendował wniosek miasta o dotację na tę inwestycję.

Budowa przedłużenia ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej u jej zbiegu z ul. ks. Wróblewskiego jest jedną z najbardziej potrzebnych inwestycji drogowych w Częstochowie, która usprawni ruch samochodowy w mieście. Mieszkańcy Częstochowy czekali na to od wielu lat. Do przygotowania terenu pod budowę konieczne jest rozebranie 25 budynków o charakterze handlowo usługowym, magazynowym, mieszkalnym i gospodarczym. Obiekty zlokalizowane są w przyszłym śladzie drogi przy adresach: 1 Maja, Krakowska, Stawowa, Mała oraz przy al. Wolności i Rondzie Mickiewicza. Właścicielom lokali i budynków wypłacane są należne odszkodowania, a lokatorom zapewniono mieszkania zamienne.

Zadaniem wykonawcy jest wybudowanie połączenia komunikacyjnego o długości 1,2 km od ronda Mickiewicza do skrzyżowania ulic: Krakowskiej i Księdza Wróblewskiego. Droga wyposażona zostanie w ścieżki rowerowe, chodniki, zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych. Nad torami kolejowymi powstanie wiadukt drogowy – z pełną infrastrukturą drogową, rowerową i dedykowaną pieszym (obecnie jest tam tylko kładka dla pieszych). Ponadto w ramach prac zaplanowano przebudowę ronda Mickiewicza oraz skrzyżowania ul. Krakowskiej z ul. ks. Wróblewskiego. Powstaną też ekrany akustyczne. Realizacją prac zajmuje się wyłoniona w przetargu firma wykonawcza Primost Południe z Będzina. Zadanie kosztować będzie ponad 94,7 mln zł. Niemal 60 mln zł zostało pozyskane z programu inwestycyjnego Polski Ład, a pozostała kwota, ok. 35 mln zł to wkład własny ze środków budżetu miasta Częstochowy. Zamówienie musi zostać zrealizowane w terminie: do 28 miesięcy kalendarzowych od dnia zawarcia umowy. Umowny termin zakończenia prac to październik 2025 roku. O kolejnych, ważnych elementach związanych z przygotowaniem do realizacji inwestycji, jak i rozpoczęciem się właściwych prac budowlanych, poinformujemy w odrębnych komunikatach z wyprzedzeniem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *