Telegraf


*Rada Miasta w Oleśnie (niedawne województwo częstochowskie, dziś opolskie) pod presją miejscowej tzw. mniejszości niemieckiej nadała jednej z tamtejszych szkół imię Śląskich Noblistów. Wśród 10 niemieckich patronów szkoły znalazł się chemik Fritz Haber, wynalazca gazów trujących używanych przez Niemcy w celach ludobójczych. Wojewoda Opolski “bada” sprawę od strony prawnej, zamiast natychmiast skierować ją do prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

*Kilkanaście rodzin, podających się za pokrzywdzone, świadczy przeciwko Pawłowi Kubikowi, naczelnikowi Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Częstochowy. Śledztwo w sprawie prowadzą już: katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Wojewoda Śląski zwrócił się do prezydenta Częstochowy z prośbą o rozważenie możliwości odwołania naczelnika z powodu ilości i jakości stawianych mu zarzutów. Prezydent Tadeusz Wrona stanowczo odmówił; naczelnik Paweł Kubik działa nadal.

*Zacieśnia się współpraca porajskiego Złomrexu z koncernem Donbas. Firmy chcą wspólnie przejąć Walcownie Rur “Jedność” w Siemianowicach Śląskich.

*Rozpoczął się proces właścicieli firmy Techmet – jednej z największych afer finansowych w Częstochowie w ostatnich latach.

*W Częstochowie gwałtownie wzrasta liczba zachorowań na grypę, świnkę i wietrzną ospę.

*11 lutego uroczyście wręczono dyplomy absolwentkom i absolwentom Medycznego Studium Zawodowego przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie: 30 z wydziału pielęgniarstwa i 29 z fizjoterapii.

*Znakomity częstochowski aktor Andrzej Iwiński obchodzi 45-lecie pracy artystycznej. “To mały wielki człowiek częstochowskiej kultury” – komplementował Jubilata prezydent Tadeusz Wrona, czym udanie nawiązał między innymi do słynnego niegdyś powiedzenie klasyka polskiego dziennikarstwa sportowego o mistrzu olimpijskim w podnoszeniu ciężarów z 1972 roku, filigranowym Zygmuncie Smalcerzu, iż “to kawał polskiej sztangi”.

Trwa remont półtorakilometrowego odcinka falochronu i ponad czterech kilometrów galerii odwadniającej na zalewie w Poraju. Inwestycja szacowana na milion złotych, zostanie zakończona w czerwcu 2005 roku.

Jurajska Grupa Górskiego Pogotowia Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego liczy ponad 100 osób, w tym 15 kobiet. 60 ratowników posiada pełne uprawnienia w swoim fachu.

Marek Piszczała, dotychczasowy dzierżawca, za 720 tys. zł zostanie właścicielem pstrągarni w Złotym Potoku, jednej z najstarszej w Europie, założonej w 1881 roku.

Szpital na Tysiącleciu przegrał proces w Sądzie Apelacyjnym z Narodowym Funduszem Zdrowia o milion złotych. Proces dotyczył zwrotu pieniędzy, wydanych na zabiegi, które nie były ujęte w kontrakcie podpisanym z Kasą Chorych na 2000 rok.. Szpital ma jeszcze możliwość ubiegania się o kasację wyroku w Sądzie Najwyższym.

Szpital na Zawodziu wzbogacił się ostatnio o dwa nowe respiratory, urządzenia podtrzymujące życie.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *