Patriotyczne uroczystości na Monte Cassino


12 maja 2022 roku na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odbyły się uroczystości w związku z obchodzoną w tym roku 130. rocznicą urodzin dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa i przypadającą w 12 maja 52. rocznicą jego śmierci. Obchody uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

 

Na Monte Cassino przybyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, córka dowódcy 2. Korpusu, a także burmistrz Cassino Enzo Salera i pułkownik Stefano Mega z włoskiego komisariatu do spraw uczczenia poległych. Stawili się też przedstawiciele Polonii. Częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater reprezentowali prezesi Roman Kryst i Jan Szyma. Mszę odprawił ksiądz Paweł Ptasznik. Po uroczystościach na cmentarzu odbyła się inauguracja wystawy łódzkiego Oddziału IPN poświęconej 130.rocznicy urodzin generała Władysława Andersa.

Dzień później Zespół Pieśni i Tańca Śląsk wystąpił w Rzymie prezentując program patriotyczno-sakralny. Koncert odbył się w bazylice Sant’Andrea della Valle w historycznym centrum Wiecznego Miasta. Koncert został nagrodzony kilkoma owacjami na stojąco  przez wypełnioną po brzegi publicznością w bazylice.

Na koncert przybyli ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i Polonii oraz duchowieństwa.

Ambasador Anders przypomniała, że bazylika Sant’Andrea della Valle jest związana z polską historią. To stamtąd wyruszył do Mediolanu utworzony w 1848 roku Legion Adama Mickiewicza, którego celem była pomoc Włochom w walce o wyzwolenie ich kraju.

To w tej świątyni w 1918 roku święcenia przyjął przyszły polski święty-męczennik ojciec Maksymilian Kolbe.

Piątkowe wydarzenie odbyło się pod patronatem ambasady RP we Włoszech w związku z obchodami Roku Józefa Wybickiego oraz Romantyzmu Polskiego, w ramach ogólnoświatowych Dni Polskiego Dziedzictwa (Polish Heritage Days).

15 Maja zespół w pełnym składzie (orkiestra, chór i balet)  wystąpił w Teatrze Miejskim w Casisino

W czwartek 18 Maja zespół Śląsk zaśpiewa na Monte Cassino podczas mszy i ceremonii upamiętniającej 130. rocznicę urodzin dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa i 52. rocznicę jego śmierci.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *