Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie – dzieło dr hab. Andrzeja Dziewiątkowskiego


Rozmawiamy z dr Joanną Wojtyrą, Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie

 

 Jak spędzacie Państwo czas Świąt Bożego Narodzenia w Wyższej Szkole Zarządzania?

W tym roku spotkanie wigilijne połączyliśmy ze szkoleniem z zakresu obsługi studentów z niepełnosprawnościami. Myślę, że czas spędzony razem będzie nie tylko odskocznią od spraw codziennych, lecz również skłoni nas wszystkich do refleksji nad faktem, że są osoby potrzebujące, które mają trudniejsze życie od nas i należy je otoczyć czułością i wsparciem.

Korzystając z okazji – proszę opowiedzieć o samej instytucji – jej historii i o osobach, które miały wpływ na jej funkcjonowanie

Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie jest Uczelnią kameralną, która powstała w 1995 roku. I tu moja refleksja i potrzeba serca o wyrażeniu uznania dla jej założyciela, którym był mój tata – dr n. ekon. inż. Andrzej Dziewiątkowski, prof. WSZ. Stworzył uczelnię, która wykształciła prawie 20 tysięcy osób; która jako pierwsza Uczelnia w regionie rozpoczęła kształcenie pielęgniarek na poziomie wyższym. Promował miasto Częstochowa na arenie międzynarodowej będąc członkiem naukowym międzynarodowego doktoratu, realizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania wraz z partnerami zagranicznymi: Uniwersytetem w Perugii, Uniwersytetem Paris Evry Val d’Essone, Confcooperative Perugia i Regione dell Umbria. Zawarcie umowy o współpracę w zakresie utworzenia europejskiego stopnia doktorskiego to niewątpliwie jedno z największych ówczesnych osiągnięć Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie. Uczelnia z kraju wstępującego dopiero w struktury Unii Europejskiej – uznana została za godnego partnera tak dostojnych uniwersytetów światowych, jak Uniwersytet w Pavii i Perugii. Znacząco podniosło to prestiż Uczelni i wpłynęło na zwiększenie atrakcyjności jej oferty edukacyjnej. Najbardziej natomiast wymiernym efektem współpracy w ramach tworzenia europejskiego stopnia doktorskiego było pozyskanie przez młodych pracowników naukowych Uczelni gruntownej i nowatorskiej wiedzy z zakresu internacjonalizacji małych i średnich przedsiębiorstw. Możliwość kontynuacji kształcenia za granicą przyczyniła się do rozwoju kadry naukowej, co miało niebagatelne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej jakości kształcenia w WSZ i utrzymania jej wysokiej pozycji na konkurencyjnym rynku edukacyjnym w Polsce.

 

Proszę zatem przypomnieć naszym Czytelnikom Pana Andrzeja Dziewiątkowskiego – osobę, jak widać, o wysokich ambicjach i determinacji w realizacji swoich celów.

Dr inż. Andrzej Dziewiątkowski był absolwentem częstochowskich szkół: Podstawowej nr 25, II L.O. im. Romualda Traugutta oraz Politechniki Częstochowskiej. Doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych uzyskał na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył studia równoważne Master of Science in Management National-Louis University, studium Ośrodka Szkoleniowego Alma-Lex s.c. i Ministerstwa Edukacji Narodowej z zakresu prawa i organizacji, studium dla kandydatów na członków Rad Nadzorczych, organizowane przez Ministerstwo Przekształceń Własnościowych .

W środowisku akademickim znany był z wielu inicjatyw na rzecz systemu edukacji menedżerskiej. Utworzył jedyny w regionie częstochowskim niepaństwowy system kształcenia przyszłych przedsiębiorców na poziomie licealnym, policealnym i wyższym. Na bazie założonej przez niego w 1990 roku Częstochowskiej Szkoły Menedżerów, powstała w 1995 roku Wyższa Szkoła Zarządzania. Dr inż. Andrzej Dziewiątkowski został jej rektorem i zapewnił wysoką pozycję wśród niepaństwowych szkół wyższych, udoskonalając metody dydaktyczne, systematycznie podnosząc jakość kształcenia, rozwijając badania naukowe i współpracę międzynarodową. Kreatywność i zdolności organizatorskie dr. inż. Andrzeja Dziewiątkowskiego przyczyniły się do tego, że Wyższa Szkoła Zarządzania cieszy się prestiżem, posiada wyspecjalizowaną kadrę naukową. Pod kierownictwem dr. inż. Dziewiątkowskiego Wyższa Szkoła Zarządzania uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich, bezwarunkową akredytację Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej „FORUM”, akredytację Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w zakresie usług informacyjnych, szkoleniowych i doradczych oraz akredytację dla poszczególnych programów studiów uniwersytetów w Perugii i Amsterdamie.

Mój tata wykładał na Uniwersytetach w Perugii i Pavii. W ramach programu SOCRATES ERASMUS – Wymiana Kadry Naukowej, został również zaproszony do wygłoszenia cyklu wykładów na Universita di Messina na Sycylii.

Uczestniczył również w pracach badawczych Uczelni. Był drugim głównym wykonawcą projektu badawczego „Modele teoretyczno-normatywne controllingu do zastosowania w przedsiębiorstwach polskich” – finansowanego przez Komitet Badań Naukowych. Powierzono mu również funkcję koordynatora grantu „EUSPEN”, przyznanego przez Commission of the European Communities Directorate – General XXII Education, oraz koordynatora grantów w ramach programów: SOCRATES (m. in. „European Health Management” – Intensive Programmes), LEONARDO DA VINCI (m. in. „Centrum Innowacji”, „European Health Manager 2000” – Senior Programme) i innych.

Pod kierownictwem dr. inż. Andrzeja Dziewiątkowskiego WSZ zrealizowała 30 projektów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa. Wiele z nich umożliwiło mieszkańcom regionu podnoszenie swoich kompetencji. Przeprowadzono m. in. projekty: „Program rozwojowy WSZ – efektywne zarządzanie”, „Inżynier – praktyczny zawód”, „Multimedialny nauczyciel”, „Nauczyciel przedmiotów zawodowych”, „Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych”, „Europielęgniarka ”.

Andrzej Dziewiątkowski był autorem publikacji naukowych w „Hutniku”, „Ochronie środowiska” oraz ponad 20. wynalazków i wzorów użytkowych. Opublikował szereg artykułów z dziedziny controllingu; jedna z tych publikacji została przyjęta do prezentacji na WACRA 2002 w Mannheim.

 

Dr Andrzej Dziewiątkowski wyjątkowo zasłużył się dla rozwoju szkolnictwa wyższego w Częstochowie i stworzył szkołę uznaną nie tylko w Częstochowie, ale był także prężnym działaczem społecznym i gospodarczym, dla którego ważna była Częstochowa i Ziemia Częstochowska.

 

– Tak, i za wybitne zasługi na rzecz środowiska lokalnego był nagradzany. Ściśle współpracował z samorządem gospodarczym i terytorialnym. Otrzymał nominację do tytułu „Absolwent roku 2000” Politechniki Częstochowskiej; decyzją Wojewody wyróżniony odznaką honorową „Zasłużonemu dla rozwoju Województwa Częstochowskiego”, odznaczony „Złotą Odznaką” AZS, laureat „Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji” – nagrody przyznawanej przez Izby Gospodarcze i Kapitułę Laurów z Katowic, Bielska-Białej, Opola i Częstochowy, „Mistrz Racjonalizacji Województwa Częstochowskiego” oraz wyróżnienie w kategorii ogólnopolskiej „Mistrz Racjonalizacji”, laureat konkursu „Przedsiębiorca Roku 1995” zorganizowanego przez Polsko-Amerykański Klub Przedsiębiorczości, Laureat Nagród NOT – „Mistrz Techniki Województwa Częstochowskiego”; odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi położone w służbie naukowej i rozwoju gospodarki narodowej oraz za wzorowe, sumienne wykonywanie obowiązków.

Tato działalność gospodarczą miał w genach. Udzielał się w różnych obszarach. Był współzałożycielem Częstochowskich Izb Gospodarczych, z których po zjednoczeniu powstała Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie. Był również członkiem Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia „Częstochowski Park Technologiczny”.

Andrzej Dziewiątkowski był osobą cieszącą się uznaniem zarówno w środowiskach gospodarczych, jak i naukowych. Zyskał sobie również ogromny szacunek pracowników, studentów i absolwentów WSZ, jako człowiek, który stawiał przed sobą ambitne cele, potrafił je konsekwentnie realizować, a z pracy z młodzieżą czerpał zadowolenie i satysfakcję.

 

Taki Patron Uczelni jak jej założyciel: Andrzej Dziewiątkowski wytycza Państwu zapewne kolejne ścieżki rozwojowe.

Staramy się, aby Uczelnia funkcjonowała na wysokim poziomie i realizowała międzynarodowe projekty, ale również wspomagała wiedzą społeczność naszego Miasta, a przede wszystkim, aby kształciła praktycznie studentów i dawała im możliwości do rozwoju naukowego.

W 2023 roku otrzymaliśmy pozytywne oceny od Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych, będziemy dbali o poziom kształcenia, aby utrzymać wysokie noty.

Tylko w tym roku WSZ zorganizowała kilka konferencji naukowych m. in. z zakresu Nowoczesnego pielęgniarstwa i chorób rzadkich – w kwietniu realizowaliśmy konferencję nt. „Rola personelu medycznego w opiece i edukacji nad pacjentem w chorobie Fabry’ego”.

W listopadzie br. organizowaliśmy kursy dokształcające pn. „Zapewnienie wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwa zdrowotnego w opiece nad pacjentem w trakcie choroby COVID-19 i po jej przebyciu”, realizowane w ramach projektu Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, którego Beneficjentem jest Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Kursy organizowaliśmy w Krakowie oraz w Gdańsku.

Zrealizowaliśmy projekt „Dostępność WSZ w Częstochowie”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020; ukończyliśmy zadania z zakresu dostosowania architektury uczelni do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami oraz przeszkoliliśmy kadry. W ramach projektu realizowaliśmy wizytę studyjną w Università degli Studi di Perugia. Bardzo się cieszę, że to właśnie ta włoska uczelnia przedstawiała nam swoje dobre praktyki z zakresu wsparcia studentów z niepełnosprawnościami, ponieważ na inauguracjach roku akademickiego naszej uczelni przez 18 lat mieliśmy zaszczyt gościć profesorów z tej właśnie uczelni, o co dbał i zabiegał mój świętej pamięci tata.

W 2023 roku w ramach współpracy zagranicznej i dzięki projektowi ERASMUS + gościliśmy studentów, wykładowców oraz  praktyków z Włoch, Turcji, Litwy oraz Czech. We wrześniu br. studenci brali udział w wykładach dotyczących sztucznej inteligencji w pielęgniarstwie, które realizował były student WSZ z Erasmusa, teraz doktor nauk o zdrowiu. W styczniu gościliśmy Kierownika studiów międzynarodowych z Uniwersytetu w Ağrı İbrahim Çeçen University w Turcji. Te spotkania zaowocowały powstaniem czterech projektów międzynarodowych, z zakresu: profilaktyki zdrowotnej, komunikacji medycznej oraz ergonomii pracy. Realizacja pierwszego projektu rozpocznie się już wiosną – będą to intensywne kursy z ergonomii pracy dla studentów polskich, litewskich, włoskich i tureckich.

Na 2024 rok mamy dużo planów na rozwój, ale teraz zbliża się czas błogiego odpoczynku, czas wspomnień osób bliskich naszemu sercu, którzy nie mogą być z nami ciałem, ale zawsze pozostają w naszych sercach. Szanownym Pracownikom oraz Drogim Studentom, Absolwentom Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie oraz wszystkim życzliwym nam ludziom pragnę złożyć świąteczne życzenia. Życzę Państwu pełnych spokoju i ciepła Świąt Bożego Narodzenia, dobrego wypoczynku oraz energii, optymizmu i nadziei na lepszą przyszłość w 2024 roku.

 

Dziękuję za rozmowę

URSZULA GIŻYŃSKA

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *