O ZOFII KOSSAK PO ANGIELSKU


Nakładem Wydawnictwa Naukowego UJD w Częstochowie ukazała się publikacja pt. „Zofia Kossak – a priceless heritage” (2023 r.) pod redakcją naukową Elżbiety Hurnik, Anny Wypych-Gawrońskiej, Eweliny Dziewońskiej-Chudy przy współpracy Artura Warzochy, poświęcona wybitnej polskiej pisarce Zofii Kossak.

 Książka jest tłumaczeniem na język angielski monografii pt. „Zofia Kossak – bezcenne dziedzictwo”, wydanej w 2020 r. w Wydawnictwie UJD. Obie publikacje są zwieńczeniem konferencji naukowej zorganizowanej w 50. rocznicę śmierci pisarki (Senat RP i UJD 2018 r.). Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa przygotowana przez Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich oraz konkurs literacko-plastyczny dla dzieci i młodzieży pn. „Zofia Kossak na nowo-komiksowo”.

Zaproszenie do udziału w konferencji oraz publikacji przyjęli literaturoznawcy, popularyzatorzy twórczości pisarki z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, m.in. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Zdzisława Mokranowska, Krzysztof Dybciak czy François Rosset. Mamy nadzieję, że artykuły, a także wspomnienie wnuczki Anny Fenby Taylor, zyskają aprobatę czytelników, przybliżą sylwetkę i dorobek  literacki Zofii Kossak nie tylko w kraju, ale także za granicą.

oprac. dr E. Dziewońska-Chudy

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *