GRATULUJEMY! Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie wygrał 20 tys. zł


Unikatowa statuetka w nurcie trash art oraz 20 000 złotych trafiło do Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie jako nagroda specjalna w programie Polska Stolica Recyklingu. Częstochowska szkoła pokonała 189 instytucji z całej Polski. Rywalizacja opierała się o EKOzwroty – bezpłatną inicjatywę w ramach gospodarki cyrkularnej. Organizatorem Programu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

 

 

Częstochowa w czołówce

Program Polska Stolica Recyklingu to ogólnopolska grywalizacja miast oraz instytucji. Miasta walczyły o zaszczytny tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu, natomiast instytucje zbierały punkty w oparciu o EKOzwroty nadając niepotrzebne, ale wciąż sprawne przedmioty takie jak: książki, elektronikę, artykuły dziecięce, obuwie oraz tekstylia. „Gratuluje częstochowskim uczniom z Zespołu Szkół Technicznych, nauczycielom oraz wszystkim mieszkańcom Częstochowy, którzy zaangażowali się w Program nadając zbędne przedmioty w ramach EKOzwrotów. Finalnie, częstochowska szkoła zdobyła nagrodę specjalną w kategorii elektronika” – mówi Kinga Rodkiewicz
z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

 

Edukacja ekologiczna tu i teraz

Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli wspieranych przez mieszkańców udało się nie tylko wygrać nagrody, ale także pokazać praktyczny wymiar troski o środowisko naturalne. „W Fundacji Odzyskaj Środowisko wychodzimy poza utarte kanony, zachęcając innych, by podążali za nami. Edukacja ekologiczna pozbawiona aspektu praktycznego w postaci konkretnego działania, nie przyniesie żadnych mierzalnych efektów. Niestandardowe inicjatywy ekologiczne wywołują ciekawość, za nią podąża chęć poznania, następnie konkretne działania, które jak np. EKOzwroty pozwalają nam zawrócić sprawne przedmioty na rynek oszczędzając cenne zasoby w postaci wody czy metali ziem rzadkich w przypadku elektroniki” – dodaje Rodkiewicz. „W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących”– dodaje Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost.

 

fot. W trakcie uroczystej Gali finałowej, która odbywała się w ramach Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja – Edukacja- Środowisko przedstawiciele szkoły osobiście odebrali statuetkę i bon.

***

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Partnerzy strategiczni: InPost, MB Recycling, Maya Victory

Partner merytoryczny: InPost Green City

Partnerzy edukacyjni: Elektryczne Śmieci, RLG Polska, AURAEKO, Europejska Platforma Recyklingu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *