W Czestochowie coraz więcej zachorowań na żółtaczkę. Szczepienia reglamentowane


Miasto ma otrzymać w tym tygodniu pierwszą partię 500 szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. W pierwszej kolejności szczepione mają być mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy od 16. roku życia z tzw. kontaktu domowego i otoczenia osób zarażonych w ostatnim czasie „żółtaczką” typu A. Grupa docelowa zostanie wytypowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Oprócz tego szczepionki trafią także do grup podwyższonego ryzyka wśród pracowników niektórych jednostek miejskich, w tym Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Uzgodniona partia szczepionek zostanie również przekazana do dyspozycji realizatora programu w kilku przychodniach, w celu umożliwienia szczepień zgłaszającym taką potrzebę częstochowiankom i częstochowianom. Z uwagi na długi cykl produkcyjny i trudną dostępność do szczepionek przeciw wzw typu A, każdorazowo decyzja o zaliczeniu danej osoby do grupy ryzyka i objęciu szczepieniem, będzie podejmowana w trakcie kwalifikacji medycznej.

– Prosimy wszystkich o zrozumienie tej szczególnej sytuacji – apeluje Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia UM. – Chcemy – w ścisłej współpracy z Sanepidem – zahamować dalsze zachorowania i rozprzestrzenianie się choroby na terenie miasta. Dlatego planujemy skutecznie wycelować w zlokalizowane i wytypowane przez Sanepid ogniska zarażeń oraz grupy środowiskowo-zawodowe szczególnie zagrożone żółtaczką typu A. Dlatego zapraszając do zainteresowania się możliwością szczepień, chcemy jednocześnie przeprosić, że szczepionki musimy na razie mocno reglamentować. Będziemy w stanie zapewnić ochronę tylko tym najbardziej zagrożonym, czyli osobom z kontaktu domowego i otoczenia, a także ludziom młodszym, czynnym zawodowo i uczącym się, narażonym na zachorowania i nie mającym nabytej odporności, jaką mają już z reguły osoby starsze.

W tym tygodniu ma do Częstochowy dotrzeć ok. 500 szczepionek. Docelowo w ramach programu profilaktycznego „Zapobieganie żółtaczce pokarmowej – szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A”miasto chce objąć szczepieniami minimum tysiąc osób od 16. roku życia (szczepionki dla dzieci są obecnie w ogóle niedostępne). Środki na realizację programu w wysokości 350 tys. zł zostały uruchomione z budżetowej rezerwy „kryzysowej” przez Prezydenta Miasta w związku z odnotowaniem przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie, zwiększonej liczby zachorowań.

W ramach przeprowadzonego przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta postępowania wyłoniono głównego realizatora programu, którym jest Przychodnia Północ (ul. gen. Andersa 12), które będzie prowadzić program szczepień we współpracy z innymi placówkami medycznymi:
– Przychodnią Lekarską „Księżycowa” ul. Księżycowa 5,
– Naszą Przychodnią, aleja Wolności 46,
– Przychodnią Lekarską Sanus, ul. Kopernika 45,
– Przychodnią Lekarską Południe, ul. Mireckiego 29,
– Przychodnią Rodzinną Euro – Med, ul. 3 Maja 16,
– Przychodnią Rodzinną Euro – Medicus, ul. Kopalniana 4,
– Przychodnią Lekarską Ars Medica Bis, ul. Mościckiego 7,
– Przychodnią Lekarską Medicom Bis, ul. Pużaka 5.

O terminach, w których osoby zainteresowane szczepieniami refundowanymi z budżetu miasta, będą mogły zgłaszać się do poszczególnych przychodni, Urząd Miasta poinformuje po dotarciu do Częstochowy szczepionek i uzgodnieniu z Sanepidem oraz realizatorem programu parytetów podziału pierwszej partii szczepionek.

Jednocześnie przypominamy, że wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV).

Do zakażenia może dojść poprzez:
– spożycie skażonej żywności,
– spożycie zakażonej wody (także w kształcie kostek lodu),
– bezpośredni kontakt z osobą zakażoną,
– drogę kontaktów seksualnych z osobą zakażoną/chorą.

Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniu jest:
– przestrzeganie zasad higieny tj. mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety oraz dokładne mycie owoców i warzyw,
– zaszczepienie się przeciwko WZW typu A.

Szczegółowe informacje są dostępne m.in. pod linkiem:
http://psse.czest.pl/aktualnosci-20171024-profilaktyka_hav.html

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *