Pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma


12 października, na cztery dni przed 30. rocznicą powołania Jana Pawła II na ojca Kościoła Katolickiego, na placu Daszyńskiego w Częstochowie odsłonięto monumentalny Pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Aktem zainaugurowano VIII Dzień Papieski w naszym mieście.

Miejsce dla pomnika nie było dziełem przypadku. 4 czerwca 1979 r. podczas swojej pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II spotkał się właśnie na pl. Daszyńskiego z mieszkańcami Częstochowy. Ojciec Święty mówił wówczas: „Przybyłem na Jasną Górę poprzez Kościół częstochowski (….). I stąd wielka moja radość, że mogłem naprzód stopę postawić przy katedrze częstochowskiej (…), która dzisiaj jest centrum życia kościelnego diecezji częstochowskiej (…). Pragnę również wyrazić radość z tego, że ten Kościół częstochowski, który od początku swego istnienia jako diecezja znalazł się w granicach metropolii krakowskiej, mogłem jako dawny metropolita krakowski tak dobrze poznać, tak się z nim głęboko zespolić (…). Byłem metropolitą krakowskim przez dobrych paręnaście lat i miałem sposobność przekonać się, co znaczy posiadać we wspólnocie metropolitalnej Kościół częstochowski, diecezję częstochowską, co to znaczy posiadać w tej wspólnocie Jasną Górę, ale co to znaczy również posiadać w tej wspólnocie cały Lud Boży Kościoła częstochowskiego, tak bardzo zróżnicowany, tak bardzo bogaty w swojej historycznej przeszłości. Wystarczy tylko przejść w myśli drogę od Wielunia do Sosnowca, już rysuje się przed nami obraz tego wielkiego bogactwa, czasem trudnego, zawsze wielkiego (…). Chcę pozdrowić i pobłogosławić każdego i wszystkich. Każdy dom, każdy ludzki dom, każdy ludzki warsztat pracy. Niech będzie ta błogosławiona równowaga pomiędzy każdym ludzkim warsztatem pracy i każdym ludzkim domem. Warsztat pracy jest dla domu, bo dom jest dla człowieka. Trzeba, by przez pracę człowiek miał swój dom i żeby przez pracę człowiek mógł rosnąć w swoim ludzkim domu. Tak bym krótko ujął moje życzenia dla wielkiej i zróżnicowanej społeczności Ludu Bożego diecezji częstochowskiej”.
Monumentalną kompozycję złożoną z leżącego wspartego na ramieniu krzyża i postaci pielgrzymującego Jana Pawła II, odsłonili wspólnie Metropolita Częstochowski ks. arcybiskup Stanisław Nowak, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i autor dzieła – prof. Jan Kucz, który zaapelował do częstochowian o opiekę nad pomnikiem. – Czuwajcie, by niewiedza, ludzka nędza, brutalność i bezmyślność nie mogły ujawnić tutaj swojego oblicza – mówił gromkim głosem.
Z kolei arcybiskup Stanisław Nowak podkreślił jak ogromnym symbolem dla miasta stało sie to, że pomnik Jana Pawła II stanął przy najstarszej parafii częstochowskiej. – Jako Wielki Pielgrzym, ten co prowadzi na Jasną Górę, człowiek krzyża, on jest w tej figurze jako znak – mówił arcybiskup .
– Niech ten znak Opatrzności Bożej będzie zachętą do tego by wędrować razem z Papieżem na Jasną Górę. Janie Pawle II! Wstawiaj się za nami, pielgrzymami, Miastem Częstochową! – dodał Ojciec Generał Zakonu Paulinów na Jasnej Górze, Izydor Matuszewski:
wydawano na nim kartki z fotografią pomnika sygnowane okolicznościowym stemplem.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej i Orkiestra Jasnogórska pod dyr. Marka Piątka. Częstochowscy aktorzy odczytali fragmenty listów i dzieł Papieża.
Po uroczystości prezydent Częstochowy podziękował w Ratuszu wszystkim, którzy przyczynili się do budowy pomnika.

Na ogłoszony w czerwcu 2005 roku przez Komitet Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II konkurs rzeźbiarski wpłynęło 31 projektów. 24 marca 2006 roku Sąd Konkursowy wybrał koncepcję profesora Jana Kucza z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, do której członkowie Sądu wnieśli swoje uwagi. 10 kwietnia 2006 roku Komitet spotkał się z prof. Kuczem, by ustalić ostateczną wersję pomnika. 30 maja, podjęto ostateczne ustalenia.
Pomnik składa się z dwóch zasadniczych części: mocno pochylonego – dotykającego ziemi krótszym ramieniem krzyża, pod którym będą mogli przechodzić pielgrzymi i odlanej z brązu figury Ojca Świętego – Pielgrzyma stojącego około 20 m od pomnika na niskim postumencie. Postać Jana Pawła II ma naturalną wysokość. Krzyż jest konstrukcją żelbetową o obłożoną płytami z granitu strzegomskiego dług. ok. 12 m.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *