Były częstochowski poseł aresztowany


Władysław S. – poseł I i II kadencji z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgach częstochowskich: nr 9 (1991–1993, 1993–2001), od 1999 szef Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (wcześniej wiceprezes tej organizacji), wieloletni działacz częstochowskich struktur PSL (obecnie poza partią), został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Władysław S. jest podejrzany w sprawie o wyłudzenie wielomilionowych kredytów ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie.

Władysław S. – jak wskazuje zebrany przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga materiał dowodowy – działał w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw takich jak: oszustwa kredytowe, wprowadzanie do obrotu gospodarczego korzyści majątkowych pochodzących z przestępstwa, a także wytwarzanie nierzetelnej dokumentacji, będącej podstawą udzielania kredytów. W grupie tej byli także członkowie zarządu SKOK Wołomin, śledztwo w ich sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.
Rzecznik prokuratury prok. Łukasz Łapczyński podczas konferencji poinformował, że „łączna kwota pożyczek wyłudzonych ze SKOK Wołomin z udziałem Władysława S. wynosi 6,1 mln zł, zaś łączna kwota przyjętych, pochodzących z przestępstwa środków, przeznaczonych na finansowanie spółki, w której podejrzany posiadał udziały, wynosi ponad 10 mln zł”
Podejrzanemu przedstawiono sześć zarzutów, w tym uzyskanie za akceptacją osób zarządzających mieniem SKOK Wołomin, w oparciu o nierzetelne, poświadczające nieprawdę dokumenty, dwóch pożyczek na cele mieszkaniowe (dwa razy po 1 mln zł). W taki sam sposób pozyskał kolejne trzy kredyty (każdy po 1 mln zł) na trzy podstawione osoby, tzw. słupy. Zarzuty obejmują także „przyjęcie środków pieniężnych dla jednej ze spółek, w której podejrzany posiadał udziały w kwocie ponad 4,4 mln zł (zarzut tzw. prania brudnych pieniędzy).
Władysław S. został zatrzymany w środę 1 marca 2017 roku. Po przesłuchaniu usłyszał zarzuty, a już w czwartek do sądu trafił wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. – Na poczet grożących podejrzanemu kar, na jego mieniu dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę ponad 10 mln zł – powiedział prok. Łapczyński.
Łącznie podejrzanych w sprawie wyłudzeń w SKOK-u Wołomin jest już 110 osób, którym przedstawiono łącznie 187 zarzutów.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *