Porady narciarskie dla początkujących


Przed Tobą pierwszy wypad na stok? Jak każde nowe wyzwanie, także nauka jazdy na nartach może wywoływać lekki stres. By go zminimalizować, poznaj najważniejsze porady dla początkujących, które pozwolą cieszyć się pierwszym zetknięciem z tym sportem.

Skompletuj sprzęt

Odpowiednio dopasowany do umiejętności sprzęt stanowi połowę sukcesu. Pamiętaj, by nie rzucać się na głęboką wodę… a może raczej śnieg. Zamiast sięgać po narty dla zaawansowanych, wybierz modele nart dla początkujących. Dlaczego jest to tak istotne? Wbrew mylnym pozorom sprzęt dla zaawansowanych wcale nie ułatwi jazdy, a raczej ją utrudni – nie zapewni odpowiedniej stabilności i pozbawi Cię kontroli nad jazdą i manewrami. Narty Elan to kolekcja, w której znajdziesz odpowiednie modele właśnie dla osób początkujących bądź tych, które uprawiają ten sport jedynie w formie rekreacyjnej

Wybierz odpowiedni strój

Same narty nie wystarczą, by móc bezpiecznie poruszać się po stoku. Na podstawową listę przedmiotów, które musisz wziąć ze sobą składają się:

  • buty narciarskie,
  • kask narciarski,
  • gogle,
  • rękawice narciarskie,
  • kurtka narciarska,
  • bielizna termoaktywna.

 

Wiele wątpliwości i pytań pojawia się w kontekście odpowiedniego ubioru. Wiele osób podkreśla, że im cieplej ubrani jesteśmy, tym dla nas lepiej. Nie ma jednak w tym stwierdzeniu zbyt wiele prawdy. Zbyt ciepłe ubranie się na stok spowoduje przepocenie i przegrzanie się, a w konsekwencji najczęściej doprowadzi do przeziębienia. Warto sięgać po odzież kupioną w sklepie sportowym dedykowaną właśnie narciarzom. Zapewnia ona odpowiednią wentylację, termoregulację, wiatroszczelność, a także wodoodporność. Unikajmy zakładania odzieży – a w szczególności kurtki i spodni – którą nosimy na co dzień.

 

Przygotuj się przed sezonem

Wbrew pozorom jazda na nartach to wymagająca i wyczerpująca dyscyplina sportowa. Także modele nart dla początkujących apewniają tak samo intensywny wysiłek. Angażuje on niemal wszystkie partie naszego ciała, jednak w szczególności kończyny – górne i dolne. To właśnie nad nimi warto pracować przez cały rok, by z jak najlepszą kondycją ruszyć z przygodą z nartami. Jeśli jednak do wyjazdu pozostało niewiele czasu, nie denerwuj się. Zawsze lepsze jakiekolwiek przygotowanie niż żadne bądź rezygnacja z nauki jazdy.

 

Zacznij więc przygotowywać swój organizm do wysiłku, wybierając aktywności zbliżone do narciarstwa i angażujące podobne partie ciała. Może to być bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy nawet ćwiczenia na siłowni w plenerze. Sprawdzą się również ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg oraz rozciągające i wzmacniające ramiona, barki i biodra. Tak przygotowany nie będziesz musiał się obawiać, że już na drugi dzień zakwasy nie pozwolą Ci wstać z łóżka.

 

Jeśli jesteś na samym początku swojej przygody z kompletowaniem sprzętu, musisz wiedzieć, że na trafiony wybór nart wpływ ma wiele czynników – nawet płeć. Narty damskie na Sportano.pl mają m.in. podział na płeć, dla której są dedykowane oraz poziom zaawansowania. Warto kierować się tymi wytycznymi, a dodatkowo doczytać porady dotyczące stricte wyboru samych nart.

 

Ucz się od profesjonalisty

Istnieje jedna niepisana zasada, do której warto się stosować – na pierwszy wypad na narty umów się z instruktorem. Warto się tego trzymać choćby ze względu na swoje i wszystkich innych użytkowników stoku bezpieczeństwo. Instruktor udzieli Ci także cennych wskazówek, a także pokaże prawidłowe ułożenie ciała podczas zjazdów i manewrów. Ucząc się pod okiem profesjonalisty, unikniesz również popadania w złe nawyki narciarskie, których w późniejszym czasie ciężko byłoby Ci się pozbyć. Obawiasz się przyjść na lekcję z instruktorem nieprzygotowanym? Wyrzuć z głowy te przeświadczenia. Instruktor każdego sezonu spotyka się z masą początkujących, którzy nie wiedzą, w jaki sposób trzymać kijki, jak się poruszać, czy jak utrzymać równowagę.

 

Najważniejsza porada narciarska dla początkujących? Nie zapominaj, że sport ten ma być dla Ciebie zabawą. Upadki na stoku są rzeczą w pełni naturalną, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem zimowy. Nie spinaj się więc za bardzo i czerp radość z najmniejszych sukcesów!

 

Materiał Partnera

Podziel się:

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *