Większość za zniesieniem prohibicji


Zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych dotyczących zakazu sprzedaży alkoholu w pubach przy ul. Dekabrystów w Częstochowie. W ankietach większość mieszkańcy wypowiedziało się za zniesieniem prohibicji.

Prohibicję wprowadzono w 2003 roku za rządów prezydenta Tadeusza Wrony. Przyczyną były rozróby po studenckich juwenaliach. Niemniej na uciążliwą sytuację (krzyki, pijackie awantury, zanieczyszczanie klatek i chodników) w rejonie pawilonów przy ul. Dekabrystów mieszkańcy tej okolicy skarżyli się już wcześniej. Żądali od władz uregulowania problemu, z którym nie mogła poradzić sobie ani policja, ani straż miejska. Rozwiązano go więc uchwałą Rady Miasta, zakazującą handel alkoholem w lokalach gastronomicznych funkcjonujących w pawilonie przy ul. Dekabrystów. Mimo sprzeciwu właścicieli pubów, którzy zobowiązywali się do wprowadzenia monitoringu i wzmożenia ochrony, nie wycofano się z tej decyzji. – Szkoda, bo wypracowano wówczas modele, które sprawiłyby że teren stałby się bezpiecznym i kulturalnym miejscem bez wprowadzania restrykcji. Niestety za daleko poszły procedury uchwały i w efekcie rejon ul. Dekabrystów zamarł i kilkadziesiąt osób musiało zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Przez lata temat prohibicji przewijał się w dyskusjach radnych i mieszkańców. Aktualnie na wniosek byłego radnego SLD Marka Balta, obecnie posła na Sejm, zainicjowano konsultacje społeczne, by mieszkańcy mogli wypowiedzieć się czy są za, czy przeciw zniesieniu prohibicji przy ul. Dekabrystów. Od czerwca br. do http://konsultacje.czestochowa.pl/Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych wpłynęło 2693 ważnych ankiet (322 odrzucono). Za zniesieniem zakazu wypowiedziało się 1890 częstochowian, za jego utrzymaniem status quo – 481, w tym głównie mieszkańcy ulic w pobliżu pawilonów przy ul. Dekabrystów.
Wynik ankiet nie przesądza jednak o zmianie decyzji. Kolejnym etapem będą konsultacje z grupami żywo zainteresowanymi tematem, czyli przedsiębiorcami działającym w rejonie ul. Dekabrystów, mieszkańcami okolicznych ulic, studentami. Końcowym akordem będzie spotkanie wszystkich grup z mediatorem dr. Zbigniewem Wieczorkiem z Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej w Częstochowie, który z dużym powodzeniem przewodził konsultacjom na temat ruchu rowerowego i motocyklowego w Alei Najświętszej Maryi Panny. Na to spotkanie – 14 grudnia br. – pracownicy naukowi Centrum Deliberacji Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem dr Anny Przybylskiej opracują różne warianty rozwiązania problemu. Wówczas ma być wypracowane wspólne zadowalające stanowisko. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta Częstochowy. Jak zakończy się proces dowiemy się za kilka miesięcy.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *