„Ziemia częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa” – film o historii Gminy Poczesna


Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu edukacyjnego mówiącego o historii Gminy Poczesna. Dorota Czech, mieszkanka gminy Poczesna, członek rady sołeckiej w nowej Wsi,  opowiada o dziejach kapliczki w Nowej Wsi.

 

Materiał jest częścią serii videoblogów pn. REGI-ON-LINE, realizowanych w etnograficznym projekcie badawczym „Ziemia częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa” Instytutu im. Wojciecha Korfantego.  Projekt, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 2022 roku prowadził Instytut im. Wojciecha Korfantego w Katowicach we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. 

Przypomnijmy, że w połowie lipca 2023 roku gmina Poczesna, dzięki rekomendacji i wsparciu ówczesnego Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego, otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków  dofinansowanie w wysokości 784 tys. zł na renowację trzech zabytkowych budowli znajdujących się na terenie gminy. Zgodnie z przedstawionymi promesami na renowację dwóch kapliczek: jednej w m. Poczesna, drugiej w m. Nowa Wieś – przekazanych zostanie po 147 tys. zł. Natomiast kwota 490 tys. zł zostanie przekazana na dofinansowanie odnowienia budynku stacyjnego dawnej kasy biletowej w Korwinowie. Na pewno otrzymane dofinansowanie przyczyni się do jeszcze lepszego rozwoju Gminy Poczesna.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *