Finał obchodów 60-lecia Politechniki Częstochowskiej


Blisko rok trwały obchody zacnego jubileuszu częstochowskiej uczelni. 30 listopada nastąpi ich finał.

Uroczystości w Akademickim Centrum Kultury u Sportu „Politechnik” rozpocznie o godz. 14.00 rektor prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron. Podniosłym akcentem będzie wręczenie pracownikom odznaczeń i medali, w tym „Zasłużony dla uczelni”, za długoletnią pracę, 60-lecia Politechniki Częstochowskiej, nominacji doktorskich oraz medali Komisji Edukacji Narodowej i za długoletnią służbę.
Szczególnym momentem będzie wręczenie nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marii Nowickiej-Skowron oraz prof. Leszkowi Rutkowskiemu. Celebrę zakończy koncert „Pieśni i hymnów Piwnicznych dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu” w wykonaniu artystów „Piwnicy pod Baranami”.
Podczas konferencji prasowej 24 listopada rektor Nowicka-Skowron oraz prorektor ds. nauczania dr Jerzy Szkutnik przybliżyli dziennikarzom projekty, realizowane przez uczelnię. Dumą jest kończący się pierwszy etap modernizacji infrastruktury dydaktycznej Politechniki, w ramach którego wyremontowano 21 sal dydaktycznych, 27 laboratoriów oraz zakupiono 150 zestawów komputerowych, 260 urządzeń dydaktycznych i 264 sztuki innego wyposażenia.
Przedsięwzięcie kosztował prawie 3 mln 994 tys. złotych, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 85 procent.
Lada moment uczelnia zacznie realizować drugi etap projektu, który pochłonie blisko 8 mln 717 tys. zł, wspomożenie z UE wyniesie również 85 procent.
Kolejnym przedsięwzięciem, przy 85-procentowym wsparciu z UE, jest zintegrowany system informatyczny zarządzania PCz, którym objęte będą wszystkie wydziały, placówki zamiejscowe i filie uczelni. To zamierzenie kosztować będzie 3 mln 947 tys. zł.
Rektorzy cieszą się również z dobrej tegorocznej rekrutacji, która w tym roku zakończyła się 30 października. – Na pierwszy rok przyjęliśmy o 150 studentów więcej niż w ubiegłym roku, na studia zaoczne o 100 mniej, ale wynik jest in plus, co przy obecnym niżu demograficznym bardzo nas zadowala – mówi rektor Maria Nowicka-Skowron.
Na studiach stacjonarnych uczelnie zasili 1991 studentów, najwięcej przyjęto na budownictwo (176), informatykę (213), zarządzanie (443) zarządzanie i inżynierię produkcji (198) i logistykę (265). – Dużym zainteresowaniem cieszyły się tzw. kierunki zamawiane jak matematyka, fizyka, budownictwo, mechatronika. Na matematyce zaobserwowaliśmy dwukrotny wzrost studentów. Przyjęliśmy też 18. na fizykę, co po zerowej liście w ubiegłym roku jest budujące – dodaje rektor Nowicka-Skowron. – To zapewne efekt licznych naszych działań promocyjnych, otwarcie na przyszłego studenta i poprawa warunków dydaktycznych. Weszliśmy do szkół z informacją, bierzemy udział w Targach Edukacyjnych, zorganizowaliśmy I Festiwal Nauki. Uczniowie przekonali się, że nie trzeba bać się ścisłych przedmiotów – komentuje rzecznik PCZ Izabela Walarowska.
W systemie niestacjonarnym pierwszego stopnia uczyć się będzie na pierwszym roku nowych 1114 studentów, drugiego – 610. Wzrasta też, co cieszy panią rektor, liczba kobiet-studentek, które szczególnie upodobały sobie zarządzanie i logistykę. – Przystąpienia uczelni do kampanii ogólnopolskiej „Dziewczyny na Politechniki” dało wyniki – komentuje pani rektor.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *