Dyskusja długa rodaków “zza Buga”


KRESOWA CZĘSTOCHOWA

Kilkuset miłośników Kresów Południowo-Wschodnich przybyło 30. czerwca do Częstochowy na dwudniową pielgrzymkę w ramach XIII Zjazdu Kresowian.

Wrażliwi na problemy rodaków zza wschodniej granicy co roku spotykają się na Jasnej Górze, by wspólnie opracowywać nowe formy działania dla dobra kresowian. W spotkaniach zawsze biorą udział przyjaciele z różnych miast, jak Szczecin czy Oława, ale także z Chicago, Kanady, Florydy. Jak nam powiedzieli, wybrali Częstochowę na miejsce zjazdów, ponieważ “tutaj bije serce narodu”. – My tu prosimy Matkę Boską o wiele spraw i ona nas wysłuchuje. Tak było choćby z przywróceniem audycji radiowej “Lwowska fala”, co wydawało się niemożliwe – zdradza nam organizatorka zjazdu, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu, współzałożyciel Światowego Kongresu Kresowian Danuta Skalska.
Zebrani połączyli dyskusję na ważkie tematy z lubowaniem się kulturą kresowian. Wzięli udział w sympozjach prowadzonych m.in. przez prof. dr hab. inż. Józefa Wysockiego i prof. Stanisława Nicieję, obejrzeli filmy dokumentalne na temat kresów, wysłuchali koncertów zespołów: “Poleskie sokoły”, “Pacałycha”, “Tyligentne batiary”, “Szymanowianie” i recitalu Romana Kołakowskiego oraz wspólnie modlili się w intencji kresowian, łącząc się w modlitwie z przyjaciółmi z Ameryki. – Gdy byłem dzieckiem, mój dziadek mówił jakimś niezrozumiałym dla mnie językiem. Niebawem wyjechałem na Ukrainę i szybko okazało się skąd ten język. Zafascynowanie mową, kulturą i muzyką Kresów przyszło nagle – mówi Witold Garecki, przybyły wraz z zespołem “Szymanowianie” z Szymanowa koło Wrocławia.
Zjazd stał się także okazją do świętowania z okazji zdobycia przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Bytomiu, dyplomu wyróżnienia w konkursie na najlepsze dzieło obywatelskie Pro Publico Bono Roku 2006. Nagrodę przyznano za pielęgnowanie dziedzictwa kultury i tradycji oraz upowszechnianie prawdy o dziejach Kresów, które Towarzystwo krzewi w swoim dziele “Przywrócić pamięci Polaków w kraju i za granicą historyczne i kulturalne dziedzictwo dawnych Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej”. – Jako pierwsi w kraju otrzymaliśmy prestiżową nagrodę za dzieło obywatelskie – zaznacza Danuta Skalska.
Światowy Kongres Kresowian to działające od 13 lat stowarzyszenie, zrzeszające kresowe organizacje kombatanckie i charytatywne z całego świata, służące pomocą Polakom zza wschodniej granicy. – W 1945 roku rozrzucono nas po świecie. Teraz odnajdujemy się, by łączyć wszystkie kresowe siły. Odszukiwałam kresowian w USA, czy Australii. Razem pomagamy pozałatwiać rodakom ciężkie sprawy, związane z pozostawionym mieniem na kresach, czy niszczeniem dóbr narodowych. Co roku organizujemy wakacje dla dzieci z kresów, po to by poznały Polskę i uczyły się polskości. Nie dałoby się tego wszystkiego uczynić bez tak ogromnej mobilizacji wielu ludzi – podsumowuje Danuta Skalska.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *