Kronos II turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7. Częstochowianki zajęły drugie miejsce

W niedzielę 23 października na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie odbył się “Kronos II turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7”. Wzięło w nim udział aż osiem drużyn, a częstochowskie kadetki zajęły w nim 2. miejsce. Dzięki temu wynikowi awansowały na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu.

Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których rozegrano mecze systemem “każdy z każdym”. W grupie A znalazły się – Biało-Zielone Ladies Gdańsk, Amazonek Lublin, Budowlane Łódź oraz debiutantki z Orkana Sochaczew. W grupie B natomiat mierzyły się ze sobą ekipy – Rugby Club Częstochowa, Juvenii Kraków, Atomówek Łódź i Błyskawic Rzeszów.

W pierwszym meczu nasze dziewczyny zmierzyły się z Atomówkami. Cały mecz odbywał się pod nasze dyktando i choć nie ustrzegły się błędów, to spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem częstochowianek 32:10.

W kolejnym meczu zmierzyliśmy się z bardzo mocnymi tej wiosny dziewcznynami z Juvenii Kraków. W pierwszej połowie mecz był bardzo wyrównany i mimo, że nasze zawodniczki miały dwie świetne okazje na zdobycie przyłożenia, to zabrakło niestety wykończenia. Do przerwy wynik 0:7 dla Juvenii. Na początku drugiej połowy krakowianki wyprowadziły dwa szybkie ciosy i odskoczyły naszym. Mimo to częstochowianki walczyły do końca, co zaowocowało zdobyciem jednego przyłożenia. Wynik końcowy, to porażka RCC 5:21

Trzeci mecz z Błyskawicami Rzeszów był dość podobny do pierwszego – kontrola przebiegu meczu, ale też niestety małe błędy. Wygrana RCC 26:7 dała naszym zawodniczkom drugie miejsce w grupie i awans do półfinałów o miejsca 1.-4.

W półfinale częstochowianki zmierzyły się z świetnie zorganizowanymi w obronie Biało-Zielonymi Ladies Gdańsk. Wygrały one swój debiutancki turniej w Lublinie, a w fazie grupowej w Częstochowie wygrały pewnie wszystkie mecze z imponującym bilansem małych puntków 96:5. Mimo to udało się naszym dziewczonom znaleźć na nie sposób. Bardzo cierpliwa gra w ataku i równie dobrze zorganizowana gra w obronie sprawiły, że był to najbardziej zacięty mecz całego turnieju. Do przerwy prowadziły gdańszczanki 7:0. Jednak w drugiej połowie naszym zawodniczkom udało się doprowadzić do remisu 7:7. Sędzia zarządził dogrywkę do pierwszego przyłożenia. Po 5 dodatkowych minutach zażartej walki to częstochowianki zdobyły złote punkty, a cały stadion wybuchł ogromną radością. Oznaczało to, że RCC zagra w finale turnieju.

W meczu o 1. miejsce spotkaliśmy się ponownie z świetnie dysponowaną Juvenią Kraków. Niestety ich wysoka forma i duże zmęczenie ciężką walką w półfinale naszych zawodniczek sprawiły, że miał on jednostronny charakter. Przy ciężkim do odrobienia prowadzeniu w drugiej połowie trener częstochowianek wpuścił na boisko wszystkie rezerwowe, które we wcześniejszcych meczach nie miały zbyt dużo okazji do gry. Finał zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Juvenii 41:0, a RCC przypadło bardzo dobre, drugie miejsce w turnieju.

Na najniższym stopniu podium uplasowały się Amazonki Lublin, które w meczu o 3. miejsce pokonały Biało-Zielone Ladies Gdańsk. Kolejne miejsca zajęły: Atomówki Łódź, Błyskawice Rzeszów, Orkan Sochaczew i Budowlane Łódź.

Po tym turnieju nastąpiło duże przetasowanie w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie objęła drużyna Juvenii Kraków, spychając na drugie miejsce Biało-Zielone Gdańsk. Na trzecim miejscu zapanował ścisk, gdyż są tam aktualnie trzy drużyny – Rugby Club Częstochowa, Amazonki Lublin i Atomówki Łódź. Szóste miejsce zajmują aktualnie Budowlane Łódź, siódme Błyskawice Rzeszów, a ósme Orkan Sochaczew.

Dzień przed turniejem mieliśmy krótkie zgrupowanie. W jego trakcie przeprowadziliśmy analizę video naszych meczów z Lublina, a następnie przećwiczyliśmy najważniejsze elementy gry na treningu. Dało to bardzo dobry efekt – zmiana sposobu poruszania się po boisku i podejmowania decyzji przez dziewczyny przerosła moje oczekiwania. Mimo, że w porównaniu z pierwszym składem z Lublina nastąpiła tylko jedna zmiana personalna, to w Częstochowie oglądaliśmy zupełnie inną, o wiele lepszą drużynę. Kłaniam się w pas naszym zawodniczkom za postawę i walkę zwłaszcza w meczu półfinałowym z Gdańskiem. Dla mnie po tym meczu były już zwyciężczyniami. Szkoda trochę finału, ale i tak cel na te zawody został zrealizowany z dużą nawiązką – podsumował turniej trener RCC Michał Krzypkowski.

Skład RCC:  Larysa Banasik, Kamila Bryłka, Natalia Chłód, Paulina Grzyb, Weronika Kalota, Maja Korasiak, Dominika Kozik, Nicole Ligudzińska, Weronika Musialik, Julia Weżgowiec, Marta Wojtok, Zuzanna Woźniak.

Juvenia Kraków 29:5 Błyskawice Rzeszów

Atomówki Łódź 10:32 RC Częstochowa (punkty dla RCC: Musialik 10pkt. – 2P; Weżowiec 10pkt. – 2P; Banasik 5ptk. – 1P; karne przyłożenie – 7pkt.)

Juvenia Kraków 21:5 RC Częstochowa (Musialik 5pkt. – 1P)

Atomówki Łódź 20:5 Błyskawice Rzeszów

Juvenia Kraków 26:12 Atomówki Łódź

RC Częstochowa 26:7 Błyskawice Rzeszów (Musialik 16pkt. – 2P, 3pd; Kalota 5pkt. – 1P; Korasiak 5pkt. – 1P)

Juvenia Kraków 39:14 Amazonki Lublin

B-Z Gdańsk 7:12 RC Częstochowa (Musialik 12pkt. – 2P, 1pd)

– Fundacja Niepodległa

Turniej był współorganizowany z Śląskim Związkiem Rugby i dofinansowany z budżetu samorządu Województwa Śląskiego.