„Cyfrowa szkoła – czyli jaka?”


„Cyfrowa szkoła – czyli jaka?” – to wspólny tytuł cyklu regionalnych konferencji organizowanych po raz kolejny przez magazyn EduFakty – Uczę Nowocześnie oraz Sekcję Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych wraz z serwisem Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP i wybranymi bibliotekami pedagogicznymi w kraju.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie jest placówką, która inauguruje cały cykl. Konferencja odbędzie się 7 marca 2013 roku w Auli Forum naszego ośrodka w godzinach 1000–1515. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Spotkanie podzielone będzie na trzy bloki tematyczne.

Otworzy je wykład, w trakcie którego uczestnicy dowiedzą się jak budować Cyfrową Szkołę we własnej placówce, czym się kierować, wybierając sprzęt (tablice multimedialne, projektory lub laptopy), oprogramowanie (edukacyjne i wspomagające pracę placówki) lub usługi (np. rozwiązania działające w chmurze). Wykład ilustrowany będzie licznymi przykładami wykorzystania sprzętu dostarczonego przez sponsorów.

Druga część poświęcona będzie przygotowaniu artykułu lub komunikatu na potrzeby Internetu lub czasopisma. Podczas wykładu przedstawione zostaną zasady tworzenia ciekawego, treściwego, przykuwającego uwagę internauty artykułu. Uczestnikom zostaną zaprezentowane różne rodzaje informacji i różnice między nimi. Będzie także okazja poznania źle zredagowanych informacji i sposobu zmiany ich w taki sposób, by stały się ciekawe dla odbiorcy. Trzecia część konferencji nosić będzie tytuł „Za i przed kamerą – jak filmować, zadawać pytania i występować?”. W formie wykładu i prezentacji zostaną omówione aspekty pracy z kamerą (przygotowanie nagrania reportażu lub wywiadu, zasady operowania obrazem, jakość dźwięku).

W imieniu wszystkich współorganizatorów do udziału w konferencjach serdecznie zapraszamy bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, nauczycieli, dyrektorów szkół i bibliotek oraz przedstawicieli organów prowadzących i nadzorujących placówki.

Prelegenci:

Janusz S. Wierzbicki
Od 1996 roku prowadzi zajęcia dla nauczycieli na kursach doskonalących, warsztatach metodycznych oraz studium podyplomowym informatyki prowadzonym przez Uniwersytet Warszawski oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Uczestniczył w opracowaniu wielu programów nauczania, a także materiałów dydaktycznych i metodycznych. Za działalność na rzecz edukacji informatycznej został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej w roku 2007 oraz Brązowym Krzyżem Zasługi w roku 2011. Jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu „EduFakty – Uczę Nowocześnie”.

Maciej Kułak
Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, dziennikarzem oświatowym. Pracował m.in w „Gazecie Wyborczej” i „Głosie Nauczycielskim”. Brał udział w pracach zespołu ekspertów ds. edukacji w Narodowym Programie Rozwoju Foresight Polska 2020 realizowanym przez MNiSW. Obecnie jest dyrektorem wydawnictwa Benild wydającego magazyn „EduFakty – Uczę Nowocześnie”. W 2010 roku został wyróżniony przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaką specjalną „Przyjaciel Dziecka”.

Bartosz Krzyżaniak
Zanim został redaktorem naczelnym magazynu „EduFakty – Uczę Nowocześnie” przez kilkanaście lat pracował w mediach, m.in. w „Pulsie Biznesu”, gdzie był dziennikarzem, redaktorem i wydawcą, „Życiu”, „Życiu Warszawy”, „Super Expressie”. Współpracował z radiową Trójką, prasą ekonomiczną, społeczną i motoryzacyjną. Ukończył dziennikarstwo na UW oraz podyplomowe studia ekonomiczne Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz NBP. Jest laureatem Nagrody Ostrego Pióra przyznanej przez Business Centre Club za propagowanie w pracy zawodowej zasad przedsiębiorczości, wspieranie idei wolnego rynku i szerzenie edukacji ekonomicznej.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *