Rząd Zjednoczonej Prawicy wspiera zabytkowy klasztor w Wancerzowie


1 004 500 zł otrzymała parafia we Mstowie (kościół w Wancerzowie) na prace konserwatorskie przy murze granicznym wokół zespołu klasztornego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich w Wancerzowie. 

Ponad 2,5 miliarda złotych na blisko 5000 projektów – takie liczby przedstawia pierwsza faza Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki pochodzą z rezerwy budżetowej.  W regionie częstochowskim dotacje otrzymały 63 projekty, na łączną kwotę – 36 591 283,76 zł. Z tej puli kwotę 1 004 500 zł pozyskała parafia we Mstowie (kościół w Wancerzowie). Pieniądze przeznaczone zostaną na prace konserwatorskie przy murze granicznym wokół zespołu klasztornego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich w Wancerzowie. 

Ksiądz Proboszcz Dawid Kover podkreśla ogromne znaczenie rządowego wsparcia. – Bez tej pomocy nie moglibyśmy ruszyć z niezbędnymi naprawczymi pracami. Dodam, że potrzeby są ogromne, bo klasztor od wielu lat nie był poddawany konserwacji. Tym bardziej dziękuję za tę nieocenioną pomoc – akcentuje Proboszcz Kover w rozmowie z Wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posłem Szymonem Giżyńskim i Senatorem Ryszardem Majerem.
– Misją rządu Zjednoczonej Prawicy jest dbałość o dziedzictwo kulturowe.  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod kierunkiem Pana Ministra Piotra Glińskiego, realizuje to zadanie z wielkim oddaniem i  pietyzmem – mówi Wiceminister Szymon. 

Przy okazji warto przypomnieć, że w roku bieżącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego​ w ramach programu Ochrona Zabytków wparło Zakon Kanoników Regularnych Laretańskich w Wancerzowie kwotą 560 tysięcy złotych na niezbędne prace konserwatorskie elewacji kościoła.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *