WYSTAWA. “Inspirowane barwą i światłem”


W Galerii Of Art, przy Al. NMP 6 w Częstochowie, można zapoznać się z najnowszym cyklem prac częstochowskiej malarki Marii Cieślak-Gurgul, powstałych z inspiracji portugalskim miastem Obidos. Wystawę współkomponują obrazy wcześniej malowane, obrazujące historyczne polskie miasteczko Byczynę.

Ekspozycja jest swoistą reminiscencją spotkań artystki z urokliwymi średniowiecznymi miasteczkami. Malarka zatrzymuje w ramach wielowiekową strukturę brył, kąpiąc nasyconą mocnymi kolorami architekturę w intensywnym blasku światła. Monumentalne budowle kościołów, kamienic przełamuje akcentami codziennej obecności człowieka. Tym manewrem ożywia przestrzeń budowlaną pozbawioną postaci ludzkich. Przy oknach i drzwiach sadowi kępki kwiatów i krzewów, czy też maluje rozwiane lekkim podmuchem wiatru pranie schnące na sznurku przed domem. Statyczność architektury niweluje celowym zabiegiem złamania perspektywy. Budowle często są lekko przekrzywione i pochylone do siebie, co sprawia wrażenie ich wzajemnej interakcji.
Sama Maria Cieślak-Gurgul tak mówi o swoich twórczości. – To co mnie zachwyciło w czasie letnich podróży, to piękne, stare domy skąpane w słońcu i urokliwe zaułki średniowiecznych miasteczek. Światło ożywia barwę wiekowych murów i tworzy klimat refleksyjnej senności. Taki chwile można przeżywać w odległych miejscach jak w portugalskim Obidos, ale również w blisko nas – jak w polskiej Byczynie.

Maria Cieślak-Gurgul ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie (specjalność biżuteria) oraz Instytut Wychowania Artystycznego w Częstochowskiej Wyższej Szkle Pedagogicznej(obecnie Akademia im. Jana Długosza). Jej ulubioną techniką malowania jest olej na płótnie, ale chętnie sięga po akryle, pastele i akwarele. Tematyką jej prac są najczęściej pejzaże, architektura, portrety, kompozycje figuralne. Jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” w Opolu. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju oraz za granicą, między innymi w Szwecji, Finlandii, Francji. Uczestniczyła w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne: 2008 r. – Galeria „Wejściówka” w Częstochowie: „Trzy pory roku”; 2010 r. – Ośrodek Kultury w Poczesnej: „Dźwięki, słowa, wyrazy; w 2012 r. w kawiarni „Babie Lato” w Częstochowie: „Moje Krajobrazy”; 2013 r. Galeria Of Art. w Częstochowie: „Czerwone dachy”; 2015 r. Galeria Of Art. w Częstochowie: „Inspirowane barwą i światłem”.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *