100-lecia Akademickiego Związku Sportowego w Polsce


Mieczysław Zbigniew Hrehorów

Zmuszony do opuszczenia Wschodnich Kresów Rzeczpospolitej, miejsca swojego urodzenia, w wyniku geopolitycznych zmian po II wojnie światowej oraz po szczęśliwym przeżyciu trzech okupacji – sowieckiej od 17 września 1939 roku, niemieckiej w latach 1941-1944 i powtórnej sowieckiej w 1944, osiadł we wrześniu 1945 roku w grodzie pod Jasną Górą.
Będąc wszechstronnie usportowionym, jeszcze w lipcu 1945 był uczestnikiem Wojewódzkiej Letniej Spartakiady we Lwowie w grach sportowych. W naszym mieście, już we wrześniu, uczestniczył w treningach swej ulubionej dyscypliny – piłki siatkowej – w Częstochowskim Klubie Sportowym.
Gdy był studentem pierwszej w historii miasta wyższej uczelni, wraz z kolegami sportowcami, był inicjatorem i pionierem powołania Akademickiego Związku Sportowego przy Wyższej Szkole Administracyjno-Handlowej w 1945 roku. Obok swojego kolegi Tadeusza Bojanka, zawodnika CKS-u, pierwszego prezesa Klubu AZS przy WSAH, był jego wiceprezesem, a następnie w latach 1948-1950 pełnił funkcję prezesa.
Był kreatorem, inicjatorem oraz duszą organizowanych imprez, zespołów sportowych życia studenckiego, obok równoczesnego studiowania na uczelni, uczestnicząc w rozgrywkach turniejach, zawodach, w tym turystyczno-krajoznawczych, w tenisie stołowym, siatkówce, koszykówce, szczypiorniaku, narciarstwie.
Pogłębiał swoje kwalifikacje sportowe poprzez udział w obozie sportowym AZS w Wisełce k. Międzyzdrojów, uzyskując uprawnienia instruktora piłki siatkowej. Wykorzystał je do społecznego prowadzenia treningów drużyny, która uczestniczyła w Akademickich Mistrzostwach Polski w siatkarzy w Gliwicach w 1957 roku.
Przy wsparciu kolegów z Zarządu oraz dobrej współpracy z rektorem i profesorami WSAH oraz Klubem CKS uzyskiwał dla Klubu AZS środki finansowe, w tym poprzez zbiórki uliczne, wspólne organizowanie zawodów piłkarskich, przygotowanie balu akademickiego w salonach „Polonii” itp., jak również, jak również doprowadził do powstania siedziby Klubu z zapleczem do zajęć sportowych przy ul. Dąbrowskiego, którą obecnie wykorzystuje Studium WF Politechniki Częstochowskiej.
Zbigniew Hrehorów reprezentował środowisko akademickie sportu Częstochowy podczas organizowanych przez centralę zjazdów w 1947 roku w Krakowie oraz 1948 roku w warszawie, podczas którego sprzeciwiano się reorganizacji i tworzeniu nowego zrzeszenia AZS.
Po ukończeniu studiów nadal współdziałał ze środowiskiem AZS. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego jubileuszu 25-lecia Związku w Częstochowie, w ramach którego Seniorzy ufundowali sztandar AZS i utworzono Klub Seniora AZS. Był również wiceprezesem komitetów jubileuszy 55- i 60-lecia AZS w naszym mieście.
Aktualnie pełni społecznie w Organizacji Środowiskowej AZS funkcję prezesa Klubu Seniora AZS.
Za zasługi w rozwoju sportu akademickiego, niezależnie od Honorowej Złotej Odznaki AZS, Honorowej Plakietki za zasługi w rozwoju sportu akademickiego, w 2003 roku podczas Krajowego Zjazdu AZS w Warszawie uzyskał godność Honorowego Członka Akademickiego Związku Sportowego. Jest również Honorowym Prezesem Organizacji Środowiskowej AZS Częstochowa.
Mieczysław Zbigniew Hrehorów wywodzi się z wielopokoleniowej, patriotycznej rodziny, której członkowie uczestniczyli w ruchu niepodległościowym, służyli w legionach, w walkach 1918-1920 w obronie Lwowa i Kresów Wschodnich, w wojnie obronnej w 1939 roku, w Armii Polskiej na Zachodzie i konspiracyjnej w czasie okupacji. Wzrastał z pasją społecznego, patriotycznego i sportowego działania.
Życiorys wyżej wymienionego zasłużonego działacza sportu i rekreacji fizycznej zawarty jest w Encyklopedii biograficznej „Who i who” w Polsce, wydanie 2003, strona 1383.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *