Przyszłość napędzana energią


22 września br. Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie obchodziła swoje 5 urodziny. Zakład produkuje ponad 86 procent ogółu ciepła sieciowego wytwarzanego w mieście.

Od 2010 roku elektrownia wytwarza energię elektryczną i ciepło w ramach jednego procesu technologicznego, tzw. kogeneracji. – W 2010 roku zaczynaliśmy produkcję z mocą 64 MW elektrycznych i 120 MW cieplnych, a dzisiejsze możliwości to już odpowiednio 68,4 MW i 129,1 MW. To oznacza, że jesteśmy w stanie zaspokajać rosnące zapotrzebowanie mieszkańców miasta na wygodny i ekologiczny sposób ogrzewania, jakim jest ciepło sieciowe – mówi Dariusz Siemieniec, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.
Koszt rozbudowy elektrowni pochłonął 530 mln zł. Celem Fortum jest dążenie do maksymalnej redukcji dwutlenku węgla w procesie produkcji energii. W częstochowskim zakładzie wykorzystuje się dwa rodzaje paliw: węgiel kamienny i paliwo odnawialne-biomasę. Biomasa to m.in zrębki drzewne, pozostałości z likwidowanych sadów owocowych oraz wierzby energetycznej. Udział biomasy w całkowitym wytwarzaniu energii od 2010 roku wzrósł z 25 procent do 35 procent. Dzięki współdziałaniu biomasy uniknięto emisji ponad 625 tys. ton dwutlenku węgla. Elektrownia ma za sobą 750 tysięcy ton spalonego węgla a aktualna moc cieplna to 129,1 MW. Zastąpienie energii napędzanej węglem, energią pochodzącą z biomasy oraz paliw odnawialnych nie jest jednak łatwe.

Katarzyna Stępniak

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *