Zespół Pieśni i Tańca „CZĘSTOCHOWA” już 45 lat na scenie


Spektaklem „Legenda po zbóju” Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” uczcił 45-lecie działalności.

 

Jubileuszowa gala

Odbyła się 16 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej. Poprowadził ją aktor i tancerz Szymon Kowalik, który powrócił później na scenę rolą Murgrabi. Podkreślał on, że Zespół jest kulturalną wizytówką Częstochowy, a przez ponad cztery dekady działalności wykształcił ponad 2 tys. młodych ludzi, ucząc ich nie tylko śpiewu i tańca, ale również szacunku dla tradycji i historii kraju. Gratulacje złożyły władze miasta i dyrektorzy instytucji kulturalnych.

 

Podziękowania

Gorąco dziękowano również obecnej na sali Danucie Morawskiej, która przeszło 30 lat prowadziła Zespół. Zmiana warty nastąpiła rok temu. Teraz na czele stoją Michał Knaś (kierownik artystyczny) i Maria Pospieszalska (kierownik organizacyjny), którzy wraz z Agnieszką Krzemińską, Zuzanną Gadzinowską i Małgorzatą Modrzycką przygotowali jubileuszowy spektakl „Legenda po zbóju”, udowadniając na scenie, że nie tylko Janosik był „dobrym rozbójnikiem”. Na scenie wystąpiło kilkadziesiąt osób, a najmłodsi z nich mieli zaledwie kilka lat.
Po oklaskiwanym na stojąco występie przyszła pora na gratulacje złożone przez delegacje innych zespołów folklorystycznych. Z życzeniami przybył do Częstochowy m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk.

 

Trochę historii Zespołu

Zespół zaczynał jako Międzyzakładowy Zespół Pieśni i Tańca Włókniarzy „Częstochowa”, a jego siedzibą były Zakłady „Warta” (w latach 50. działał tam zespół prowadzony przez Edwarda Mąkoszę). W pierwszych 12 latach swego istnienia Zespół jedynie dwa razy odwiedził bułgarski Pernik. W 1982 r. zespół został przejęty przez Wojewódzki Dom Kultury, lecz „Warta” nadal użyczała mu pomieszczeń na próby. W 1988 r. patronat nad Zespołem objęła na dwa lata PWSS „Społem”, a w latach 1989-1995 pomocy udzielało mu Liceum Wojskowe. W 1992 r. „Częstochowa” stała się oficjalnie zespołem OPK „Gaude Mater”. Od 2017 r. działa w strukturze Miejskiego Domu Kultury.
Jako pierwszy polski amatorski zespół folklorystyczny występował w Chinach, uczestniczył także w Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Brazylii. Koncert z okazji 20-lecia otrzymał tytuł „Wydarzenia roku”, przyznany przez czytelników częstochowskiej „Wyborczej”. To samo wyróżnienie spotkało widowisko „Carmina Burana” Carla Orffa realizowane z Filharmonią Częstochowską. Zespół przygotowywał wspólnie z Teatrem Wielkiego w Łodzi dwie opery Moniuszki, „Straszny dwór” oraz „Halkę”, a także częstochowską inscenizację „Krakowiaków i górali” Bogusławskiego. Występował jako gospodarz w ramach Dni Europejskiej Kultury Ludowej.
Zespół występuje w kraju i za granicą, dotychczas koncertował w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i niemal wszystkich krajach Europy.
Niezwykle cennym przedsięwzięciem Zespołu jest opracowanie tańców i przyśpiewek z okolic Częstochowy oraz kostiumów we współpracy z Muzeum Częstochowskim i Klasztorem  Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

fot.

UMCz

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *