W tym tygodniu na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze: Forum Szkół Katolickich 16-17 XI, IMPULS – Forum Świeckich w Kościele 17-19 XI, Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych, Ludzi Gór, Klubów Inteligencji Katolickiej i Zakończenie Roku Jubileuszowego 350-lecia śmierci i 420-lecia urodzin O. Augustyna Kordeckiego -18 XI, Światowy Dzień Ubogich, modlitwa i koncert utworów ks. Dolindo Ruotolo w rocznicę jego śmierci – 19 XI.

 

W sobotę, 18 listopada Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.00 zwieńczy rok jubileuszowy poświęcony o. Augustynowi Kordeckiemu, bohaterskiemu obrońcy sanktuarium w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin. To on przekonywał, że Maryja „od burzących kolubryn jest mocniejsza” i zachęcał do bezgranicznej ufności w Jej opiekę. Paulini poprzez różne wydarzenia: wystawę, koncerty i pielgrzymki przypominali, tę postać przybywającym do sanktuarium wiernym.


IMPULS – Forum Świeckich w Kościele
rozpocznie się w piątek, 17 listopada i potrwa do niedzieli. Jego celem ma być inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością i aktywną rolą świeckich. W programie znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa. Forum organizuje Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. Tematem będzie „chrześcijańska duchowość”. Jak zapowiadają organizatorzy te trzy listopadowe dni zgromadzą w Sali Papieskiej na Jasnej Górze grono osób – świeckich i duchownych, przedstawicieli różnych eklezjalnych środowisk, którzy celebrując Kościół jako wspólnotę, podejmą wezwania papieża Franciszka do odpowiedzialnego zaangażowania w proces synodalny. – Będziemy słuchać, rozmawiać, wspólnie się modlić i wzajemnie poznawać. Liczymy, że będziesz tam z nami – zachęcają organizatorzy. W czasie trzydniowego spotkania będzie mowa m.in. o „5 celach Duchowość: Courage i Encourage”,  „Przełamanej samotności”, „Słowie Bożym jako podstawie duchowości chrześcijańskiej”, a także o „Współczesnych zagrożeniach chrześcijańskiej duchowości”.

W czwartek, 16 listopada na Jasnej Górze rozpocznie się 33. Forum Szkół Katolickich. Msza św. sprawowana będzie o godz. 12.30 w Kaplicy Matki Bożej. Dwudniowe spotkanie adresowane jest do dyrektorów i nauczycieli. Rada Szkół Katolickich, która jest organizatorem Forum, zrzesza szkoły prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

„O wierze, która przenosi Góry” będą rozmawiali uczestnicy 3. Pielgrzymki Ludzi Gór, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada w sanktuarium. Taternicy, alpiniści, himalaiści i sympatycy wspinaczek pielgrzymkę rozpoczną wysłuchaniem świadectw, o godz. 11.30 w Bastionie Św. Barbary. Msza św. celebrowana będzie o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej.  Organizatorami spotkania są Polski Klub Górski, Stołeczny Klub Tatrzański i klasztor Paulinów w Warszawie.

  1. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych odbędzie się w sobotę, 18 listopada, na Jasnej Górze pod hasłem: „Wierzę w Jeden, Święty, Powszechny, Apostolski Kościół”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Sali Papieskiej i potrwa do godzin popołudniowych. Głównym punktem pielgrzymki będzie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 w Bazylice pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera Przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP.
    O. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP podkreśla, że pielgrzymka jest też okazją do integracji muzyków i tych, którzy troszczą się o formację i edukację muzyczną w Polsce. Na pielgrzymkę zaproszeni są: dyrygenci, organiści, chóry, schole liturgiczne, kantorzy, zespoły wokalno-instrumentalne. Klasztor na Jasnej Górze przez wieki był jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce i centrum kultury muzycznej Zakonu Paulinów.
  2. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej odbędzie się w sobotę, 18 listopada na Jasnej Górze. Rozpocznie ją Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30. Po niej w Kaplicy Różańcowej odbędą się konferencje połączone z warsztatem wokalno-akustycznym pt: „Kto śpiewa dwa razy się modli”. Pielgrzymka zakończy się Drogą Krzyżową na Wałach i złożeniem kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W niedzielę, 19 listopada przypada Światowy Dzień Ubogich. Jasnogórski Punkt Charytatywny w tym dniu zachęca do wspólnej modlitwy za bezdomnych i potrzebujących wsparcia. Msza św. celebrowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30. Następnie na parkingu jasnogórskim zaplanowano: loterię, możliwość skorzystania np. z usług fryzjerskich i koncert. Całość zwieńczy Apel Jasnogórski. Od 1994 r. działa Jasnogórski Punkt Charytatywny. Z jego wsparcia korzystają głównie starsi, samotni ludzie, ale nie brakuje też rodzin. Tu pomoc to przede wszystkim wydawanie chleba i innej żywności, ubrań, środków czystości. Do ich zakupu, obok zakonnych pieniędzy, mnisi przeznaczają też te składane przez pielgrzymów.

W niedzielę, 19 listopada mija 53. rocznica śmierci ks. Dolindo Ruotolo znanego przede wszystkim dzięki zawołaniu „Jezu, Ty się tym zajmij!”. Na Jasnej Górze o godz. 14.00 będzie sprawowana Msza św. z prośbą o rychłą beatyfikację włoskiego kapłana. Poprzedzi ją Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 13.30. W trakcie Eucharystii i po niej ok. godz. 15.15 w Bazylice będzie można wysłuchać pieśni skomponowanych przez ks. Dolindo Ruotolo w wykonaniu Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia pod dyr. Jolanty Muratów. W programie znalazły się takie utwory jak: “O bella mia speranza”, czy „Comunione spirituale”.

Maria Bareła @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *