Więcej ruchu


Badanie Eurobarometru na temat sportu i aktywności fizycznej

Większość mieszkańców Europy uważa, że władze lokalne dają im wystarczające możliwości podejmowania aktywności fizycznej. Najbardziej zadowolenie są Finowie i Luksemburczycy (odpowiednio 76 proc. i 75 proc.). Natomiast aż 52 procent Polaków uważa, że władze lokalne niewystarczająco zachęcają obywateli do aktywności fizycznej. Źle też wyglądamy w wolontariacie na rzecz sportu. Tylko 2 proc. Polaków (podobnie jak Grecy i Portugalczycy) podejmuje działania w tej dziedzinie. Najaktywniejsi są w tej dziedzinie Szwedzi i Finowie (18 proc.).

40 proc. obywateli UE uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, a 65 proc. podejmuje jakąś formę aktywności fizycznej. 25 proc. Europejczyków jednak prawie zupełnie nie zażywa ruchu, jak wynika ze specjalnego badania Eurobarometru na temat sportu i aktywności fizycznej, opublikowanego dziś przez Komisję Europejską.
– Optymizmem napawa fakt, że wielu Europejczyków poważnie podchodzi do sportu i aktywności fizycznej. Musimy jednak robić więcej, żeby zachęcić do nich osoby nieaktywne. Sport wywiera dobroczynny wpływ zarówno na ciało, jak i ducha – już starożytni Grecy i Rzymianie mawiali: «W zdrowym ciele zdrowy duch». Ze sportu czerpiemy energię, dzięki czemu żyjemy bardziej aktywnie. W starzejących się społeczeństwach ważne jest, aby obywatele dłużej zachowali dobry stan zdrowia – powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. sportu i Michel Platini, prezydent UEFA, europejskiego organu zarządzającego piłką nożną, prezentując wyniki.
Sport ma największe znaczenie dla mieszkańców Irlandii i krajów skandynawskich: 23 proc. Irlandczyków uprawia sport co najmniej 5 razy w tygodniu, natomiast w Szwecji, Finlandii i Danii odnotowano najwyższy odsetek osób ćwiczących „regularnie” lub „z pewną regularnością” (przynajmniej raz w tygodniu). Na drugim końcu skali jedynie 3 proc. Bułgarów, Greków i Włochów deklaruje regularne uprawianie sportu.
W UE mężczyźni uprawiają sport częściej niż kobiety i są również od nich bardziej aktywni fizycznie. Różnicę tę widać szczególnie wyraźnie w grupie wiekowej między 15 a 24 rokiem życia. Badanie wykazało również związek między statusem społeczno-ekonomicznym a aktywnością fizyczną. 64 proc. osób, które przerwało naukę przed 15 rokiem życia, twierdzi, że nigdy nie uprawia sportu, natomiast w grupie osób, które uczyły się przynajmniej do 20 roku życia, odsetek ten spada do 24 proc.
UG

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *