Jublieuszowe święto pułku


W niedzielę 18 czerwca br. odbędą się w Częstochowie uroczyste  obchody X Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty, które rozpoczną się o godz. 15.00 w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła Mszą Świętą w intencji gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego oraz żołnierzy 27 Pułku Piechoty i 7 Dywizji Piechoty. Po Mszy, uczestnicy skierują się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie o godz. 16.15 rozpocznie się główna część uroczystości, a następnie do Sali Reprezentacyjnej Ratusza (Muzeum Częstochowskie), gdzie o 16.45 rozpocznie się część konferencyjna.

Organizatorami jubileuszowego X Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty są: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Partnerem obchodów jest Urząd Miasta Częstochowy. Honorowym patronatem wydarzenie objął Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Program uroczystości:

  • 14.45 – Zbiórka pododdziałów Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Kompanii Honorowej Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Korpusu Kadetów oraz pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Św. Jakuba Apostoła (dawny kościół garnizonowy)
  • 15.00 – Msza święta w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w intencji gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego oraz żołnierzy 27 Pułku Piechoty i 7 Dywizji Piechoty
  • 16.15 – Uroczystość na pl. Władysława Biegańskiego: hymn państwowy, przemówienia okolicznościowe, apel poległych, złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • 16.45 – 18.15 – Część konferencyjna w Sali Reprezentacyjnej Ratusza w Muzeum Częstochowskim:

Wykład „Zarys historii 27 Pułku Piechoty 1918-1939” (Adam Kurus, IPN Katowice)

Przerwa

Wykład „Gen. bryg. Janusz Gąsiorowski 1889-1949. Życie poświęcone Ojczyźnie” (Adam Kurus, IPN Katowice)

  • 16.45 – 19.00 –  W trakcie trwania i po konferencji, na pl. Biegańskiego (przed Ratuszem) prezentowana będzie wystawa sprzętu i uzbrojenia Wojska Polskiego z 1939 r. (Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa), współczesnego sprzętu wojskowego (Korpus Kadetów w Częstochowie) oraz sprzętu detektorystycznego i poszukiwawczego (Stowarzyszenie Grupa Częstochowska Perun).

***

Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty obchodzono w okresie międzywojennym w dniu 15 czerwca na pamiątkę zwycięskiej bitwy, jaką częstochowski pułk stoczył pod Torczynem w czerwcu 1920 r. z bolszewicką 4 Dywizją Kawalerii wchodzącą w skład Armii Konnej Siemiona Budionnego. Tradycję obchodów wskrzeszono w Częstochowie w 2011 r., kiedy to po raz pierwszy od 1939 r. zorganizowano uroczystości święta pułkowego, połączone m.in. z wystawą militariów i zachowanych pamiątek po 27 Pułku Piechoty zaprezentowaną w Muzeum Częstochowskim. W latach 2011-2019 zorganizowano łącznie dziewięć edycji święta pułkowego, a po kilkuletniej przerwie – w 2023 r. – kolejne, jubileuszowe X Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *