Międzynarodowy Dzień Lasów po raz czwarty


21 marca, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, obchodzono Międzynarodowy Dzień Lasów. To już czwarty raz, gdy obchodzone jest to święto, ustanowione w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku Dzień był dedykowany roli lasów, jaką pełnią w zaopatrywaniu Ziemi w wodę.

Jak informuje ONZ, od lasów jest uzależnione życie 1,6 mld ludzi na całym świecie. Ma z nimi ścisły związek również istotna część globalnej gospodarki – wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie.
Lasy są schronieniem, źródłem pracy i pożywienia, zapewniają ochronę, bioróżnorodność i chronią przed zmianami klimatu. Jedną z korzyści jest efekt ochładzania środowiska przez lasy, wywołany w wyniku parowania wody z powierzchni roślin oraz z gleby i dostarczania cienia. Zadrzewienia minimalizują skutki klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, susze i osuwiska, natomiast wylesienia na dużą skalę mogą istotnie oddziaływać na wielkość i rozkład opadów atmosferycznych. Zrównoważona gospodarka leśna sprawia, że lasy chronią środowisko przed erozją gleb, ryzykiem osuwisk i lawin, przed naturalnymi klęskami, które mogą zakłócać źródła oraz zapasy świeżej wody; poprawiają stan obszarów podatnych na degradację. Lasy redukują również skutki niekorzystnych zjawisk zachodzących na mniejszą skalę w środowisku, takich jak np. zasolenie oraz pustynnienie terenów czy lokalne lub częste powodzie. I odwrotnie – częściowe lub całkowite usunięcie ściółki przyspiesza spływ wody, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi podczas pór deszczowych oraz suszy – podczas pór suchych. Lasy zachowują się jak filtr wody, ponieważ zatrzymują zanieczyszczenia w ściółce oraz minimalizują erozję gleby. Zatrzymując wodę obniżają temperaturę, tym samym przeciwdziałają ociepleniu klimatu. Pełnią ważną funkcję „pochłaniacza” dwutlenku węgla – drzewa w polskich lasach mogą zmagazynować łącznie aż 900 mln ton węgla. Młode drzewa pochłaniają znacznie więcej CO2 niż stare.
80 proc. gatunków roślin, zwierząt i grzybów ma w lesie swój dom. W polskich lasach występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, co stanowi 65 proc. wszystkich spotykanych w kraju gatunków. Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów – obecnie zajmują one ponad 29 proc. terytorium kraju na obszarze 9,3 mln ha, z czego ponad 7,6 mln ha zarządzane jest przez PGL LP. Każdego roku polscy leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew.
Lasy Państwowe od lat aktywnie uczestniczą w programach przeciwdziałających powodziom. Na terenie lasów polskich, w 230 nadleśnictwach, zostały zrealizowane dwa programy tzw. małej retencji nizinnej i małej retencji górskiej. Tylko dzięki realizowanemu przez Lasy Państwowe programowi tzw. małej retencji, lasy na terenach nizinnych magazynują około 120 mln m sześc. wody.
Tereny leśne zlewisk, zwłaszcza mokradła, dostarczają 75 proc. świeżej wody dostępnej na Ziemi, która jest wykorzystywana w gospodarstwach domowych i przemyśle. Mniej więcej jedna trzecia największych miast świata czerpie znaczną część wody pitnej prosto z leśnych obszarów objętych ochroną. Populacje takich ogromnych miast, jak Bombaj, Bogota czy Nowy Jork uzależnione są od leśnych zasobów wodnych. To podporządkowanie wzrośnie wraz z powiększaniem się centrów miejskich oraz postępem w przyroście naturalnym.
Przewiduje się, że do roku 2050 2,3 miliarda ludzi będzie mieszkało w dorzeczach dotkniętych niedoborem wody, zwłaszcza w Afryce Północnej i Południowej oraz Azji Środkowej. Blisko 80 proc. światowej populacji, czyli 8 na 10 ludzi, jest narażona na niedobór wody.

Na stronie Lasów Państwowych: http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/globalne-swieto-lasow dostępny jest film pt. „Międzynarodowy Dzień Lasów”, promujący tegoroczny temat.
KG

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

KG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *