Jubileuszowe spotkanie naukowe


14 listopada 2016 roku w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się uroczystość 25-lecia Oddziału Neonatologicznego oraz Oddziału Położnictwa i Ginekologii z Pododdziałem Patologii Ciąży Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Spotkanie przebiegło pod przesłaniem “Świat noworodka”.

Przybyłych gości powitała dyrektor WSS Barbara Magnuszewska-Pankiewicz. Z wykładem inauguracyjnym pt. „25 lat minęło (…). Narodziny zmysłów” – tradycyjnie – wystąpiła dr n. med. Jolanta Warzycha z Oddziału Neonatologicznego. Wręczono również tabliczki pamiątkowe dla przedstawicieli oddziałów świętujących jubileusz. Miłym akcentem były popisy dzieci, w tym także tych będących pod opieką Oddziału Neonatologicznego. Na mini spektakl „Od przedszkola do Opola” złożyły się pokazy taneczne, recytacje, śpiewanie, granie.
Życzenia i gratulacje pracownikom szpitala w imieniu senatora RP Artura Warzochy przekazała jego małżonka Anna Warzocha, pracownik dydaktyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a w imieniu posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego – jego małżonka Urszula Giżyńska, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”.
Część naukową spotkania zbudowały specjalistyczne, o bardzo praktycznym wymiarze wykłady. O postępie w opiece nad noworodkiem mówiła prof. dr hab. med. Elżbieta Gajewska z Kliniki Neonatologii we Wrocławie. Podjęto też temat zmian w organizacji w opiece nad noworodkiem w ostatniej dekadzie. Tę problematykę przybliżyła prof. dr hab. med. Ewa Helwich z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka IMiDz w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. O wpływie diety na zdrowie człowieka opowiedział prof. dr hab. med. Jerzy Szczapa z Kliniki Zakażeń Noworodków w Poznaniu.
W programie wykładów były jeszcze: „Mikrobiota w świetle badań naukowych” – Iwona Lizończyk, Sanum Polska; „Bezpieczne dzieciństwo z firmą Sequoia” – Justyna Ozimek; „Aktualne trendy w postępowaniu z wcześniakiem” – dr hab. Iwona Maruniak-Chudek, Klinika Patologii I Intensywnej Terapii Noworodka GCZDz i M w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii w województwie śląskim; „Jak pomóc matkom w laktacji” – Katarzyna Bańka, Humana; „Aktualne rekomendacje PTEiLCHZ w zakażeniach wirusem cytomegalii szczególnie w kobiet w ciąży – prof. dr hab. med. Magdalena Marczyńska, Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego w Warszawie; „Zastosowanie immunoglobulin w położnictwie i neonatologii – Kataryna Kiwior, NOBIPHARM; „Bezpieczne dzieciństwo z Firmą Heel” – Monika Smoleń; „ECMO – czego jeszcze nie wiemy? – prof. dr hab. med. Iwona Maroszyńska, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Wad wrodzonych Noworodków i Niemowląt, ICZMP w Łodzi; „Żywienie niemowląt z dodatnim wywiadem alergicznym” – Ewelina Kamińska.
Konferencję zorganizowali: Oddział Neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, przy ul. Bialskiej 104/118, Śląski Oddział Regionalny Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i Fundacja „Ratujmy Życie Dzieciom”. Kierownikiem naukowym była prof. dr hab. med. Urszula Godula-Stuglik. Nad całością profesjonalną opiekę roztoczyła dr n. med. Jolanta Warzycha.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa dziecięcych prac plastycznych na temat „Moja Rodzina”, a naukowe spotkanie sfinalizował spektakl „W starych dekoracjach”.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *